Bilgisayara SSD taktıktan sonra bir türlü kapanmaması

selam duyuru ahalisi.

dizüstü bilgisayarıma 4 ay kadar önce ssd taktım. ssd taktıktan sonra harddiskimi de bir aparat yardımıyla cd-rom girişine taktım. bu şekilde yaklaşık 4 aydır kullanıyorum. ama 4 aydır da bilgisayar kapanmıyor. elle power tuşuna basılı tutuyorum ve mecburen bu şekilde kapatıyorum çünkü bilgisayarı kapatmak için normal süreç olan başlat->kapat diyip kapatıyorum. bu ikinci söylediğim şekilde rutin kapatma işlemini yaptığımda sanırım ssd kapanıyor ama harddisk kapanmıyor çünkü ışığı yanık kalıyor. sonraki gün eve gelip bilgisayarı açmak için açma tuşuna basınca bilgisayar açılmıyor. hatta klavyenin orta tarafında hafif bir sıcaklık oluyor. bilgisayarın kapatma düğmesine 5-6 saniye basılı tutup kapatıyorum ve ardından tekrar açıyorum.

internette yazan klasik çözümleri denedim. güç seçeneklerinde tüm ayarları düzenledim. 4 aydır bu şekilde canımı sıkıyor. bilgisayara zarar vereceğim diye korkmaya başladım açıkçası.

çözene 1 bira veya döner ısmarlayabilirim :P

Muhtemelen hdd takmak için kullandığınız caddy arızalı. Söküp tekrar takın. Düzelmez ise değiştirmeyi deneyin. İnternette 15-20 liraya mevcut caddyler. Denersiniz olmazsa iade edebilirsiniz.

  • shotcrete  (14.05.19 11:32:21)
hocam
bira + doner
guc seceneklerine gir
kapagi kapatınca ne yapılacagini sec - de
orada su anda kullanılamayan ayarları degistir e tıkla
hızlı baslat ın tick ini kaldır
problem solved
  • kingcyrax  (14.05.19 12:55:41)
@kingcyrax denendi hocam :(

öncelikle ssd ile hddyi yer değiştirmeyi deneyeyim. olmazsa yeni caddy alacağım galiba.

teşekkürler.
  • golgi aygıtı  (14.05.19 14:18:51)
problemin sebebi: ssdye windows yükledikten sonra harddiske format atılmaması. harddiskin içinde eskiden kalan windows olduğu için pcde 2 adet windows sürümü açık kalıyor. ikisini de aynı anda kapatmak imkansız olduğu için böyle bir problem oluyor.

çözüm: hdd'yi sıfırlayıp yalnızca ssd'de windows kurulu olcak şekilde çalıştırmak.
  • golgi aygıtı  (05.04.20 20:50:50)