[]

Bir İlişkide Bağımlı Taraf Olmak

İlişkinizde karşı tarafa bağımlı olduğunuzu hissettiğinizde ya da hatta bu size artık sevgiliniz tarafından söylenecek kadar belirgin hale geldiğinde bununla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Şimdi herkes sporla, hobilerle vs. ilgileniyorum, dikkatimi dağıtmaya, bağımlılığımı azaltmaya çalışıyorum diyecek ama. Bunlar sadece dile kolay.

Bu bahsettiğim bağımlılık tamamen mental anlamda bu arada. Sevdiğiniz insanın gözünde aciz bir insanmış gibi görüldüğünüzü hissetmek çok koyuyor. Bu bir noktadan sonra o insan için tiksindirici bir hal almaya başlayacağından korkuyorsunuz ve daha çok sarılıyorsunuz, sonun başlangıcı belki de.

İlişkiyi bitirmeden bu durum atlatılabilir mi acaba? Benzer şeyleri yaşayan hatta maddi olarak da sevgilisine bağımlı hale gelen bir arkadaşım var, yaklaşık 1 yıllık terapi, arada ilaç tedavisi ile daha iyi duruma geldi. Gerçi işsiz olması da çok etkilemişti. Ama sevgilisi yani bağımlı hissettiği insan da bütün bu süreç boyunca yanındaydı.

Bence baya içsel ve kalıplaşmış bir probleme benziyor, ergenlik olsa neyse, yetişkin bir insan söz konusu. Belki de ilaç tedavisi gerekiyordur bilmiyorum.

 
Codependency diye bir kavram var. Bunu incelemenizi tavsiye ederim. Genelde erken yaslarda edinilmis bir oruntu, romantik iliskilerin belli tetiklemeleri sonucu kendini gosterebiliyor. Sorunun daha iyi taninlamak, nedenlerine karsi farkindalik gelistirmek, kendini tanimak iyi olacaktir. İngilizce okuyorsaniz, codependent no more kitabina bakabilirsiniz, pdfi bulunur libgende. Ve terapi evet cok fark yaratabilir.


  • red g  (14.05.19 09:48:18) 
aliskanliga dur diyecek, sigarayi birakir gibi biraz acili da olsa bu bagimliliktan kurtulacaksiniz. baska care yok.


  • JohnOakley  (14.05.19 09:48:46) 
ilişkinin gidişatını baltalayan başlıca faktörlerden biridir bu. mental anlamda olsun ya da olmasın, kendine yetemediğin için partnerine bağımlı hale gelirsen o ilişki sevgi ilişkisi olmaktan çıkar. çoğu tartışmanın, kavganın altında yatan neden budur.

yalnız kalabilme yeteneğini geliştir.
  • zgrydn  (14.05.19 09:53:56) 
Yıllar önce senin gibi bir sevgilim vardı. Zamanla hem sevgimi hem saygımı kaybettim, koşarak uzaklaştım. Senin açından bakamıyorum ama karşı taraf için çok rahatsız edici olduğunu söylemek isterim. Sana olan saygısını kaybedince toparlayamazsınız ilişkiyi bir daha. Kendi kendine üstesinden gelmen çok zor olabilir, profesyonel destek almanı öneririm. Önce kendin için, sonra ilişkiniz için.


  • pati  (14.05.19 10:34:22 ~ 11:42:04) 
Instagram’da iliskikocubal hesabini takip et, kendini gozlemle, gecmisini des biraz, bir de kisisel gelisim kitaplarina gir; dogan cuceloglu ve gulseren budayicioglu ile baslayabilirsin bence.


  • bradshaw  (14.05.19 10:35:49) 
bu durum malesef sadece ilişki ile ilgili bi durum değil. hayatın başka yerlerinde de sorunlar var muhtemelen ama göremiyorsun, başkalarını ya da başka durumları sorumlu tutuyorsun. herşeyden önce kendini düşünmelisin.. ilişkini bitirmemek için terapiye gidersen yine fayda görmezsin. yani kökten çözemezsin.. sen bu durumundan memnun musun? yoksa hala kendine karşı tarafın gözüyle mi bakıyorsun?

çok sevdiğini, kaybetmek istemediğini düşünüyorsun belki. ama bağımlısın. bağımlılığından kurtulduğunda da onu o kadar sevecek misin? önce kendine güvendiğinde?
  • kronik  (14.05.19 17:50:14) 
Sevdiğim kişinin bensiz bir hayatı olmaması bence de çok itici bir şey. İş, güç, hobi, arkadaş vs bir şey bulmanız lazım çünkü kimse böyle bir sorumlulukla hayatına devam etmek istemez.


  • roket adam  (15.05.19 11:47:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.