[]

başkasının derdini dert edinmekten sı-kıl-dım :(

Merhaba,
Başka insanların derdini kendi derdim gibi sahipleniyorum. Geçen gün eşimin iş yerine biri görüşmeye gitmiş, eşi de işsizmiş ama kızın deneyimi az diye olumlu bakmamışlar falan. Ne yiyip ne içecekler diye rahat 1 saat ağladım. Hep böyleyim, insanların, hayvanların derdini kendi derdim gibi sahipleniyorum. Bu durum artık ciddi yormaya başladı beni psikolojik olarak. Çünkü mütemadiyen ağlıyorum . Saçma ve komik göründüğünün farkındayım sanki derdim yokmuş da dert edinmeye çalışıyormuşum gibi geliyor dışarıdan bakınca ama öyle değil aslında.
Biraz olsun umursamaz olmayı nasıl başarıyorsunuz? Bunu kendi başıma yapabilir miyim yoksa psikolojik destek falan mı almam lazım?


 
umursamamayi basarmaktan ziyade, neden aglama krizlerine girecek kadar kafaniza taktiginiza yogunlasmalisiniz. eger ortalama bir 'kafaya takiyorum, uzuluyorum bu insanlara' durumu olsaydi farkli olabilirdi ama sizinki daha travmatik.

gercekten derdiniz olmayabilir, kendi dertlerinize odaklanmak istemediginiz icin baskalarinin dertlerine odaklaniyor olabilirsiniz, odaklandiginiz dertler sizde bir travmayi tetikliyor olabilir, aslinda icinden cikamadiginiz bir travma yasamis olabilirsiniz (postpartum, taciz, agir depresyon vs.) ya da yalnizlik ve gorunmezlik hissiniz mevcuttur ve baskindir ve bu sekilde baskalarinin bu anlarda size ilgi gostermesi ile bu histen kurtuluyorsunuzdur. bir suru sebebi olabilir yani. neden oldugunu bulmadan 'umursamiyorum' demekle olacak sey degil.
  • kassiopeia  (13.05.19 14:34:48) 
Aslinda umursamamaktan cok burqda sinirlarin ic ice gecmisligi var. Saglikli sinirlara sahip degilseniz, otekiyle bir ic ice gecme hali yasiyorsaniz, sizin nerede bitip nerede basladiginiz belli olmazsa bu tarz karmasalar yaşanabilir, yoksa tabii ki diger insanlarin dertlerine uzulmek normal bir sey bir cogumuz uzuluyoruz ama bunu kendi hayat olayimizmiscasina agir yasamiyoruz. Ama bunun icin ne yapmak gerekir derseniz, saglikli sinirlar insa etmek cok muhim ve kallavi bir mesele, ona odaklanacak seyler okumakla baslayabilirsiniz belki.


  • red g  (13.05.19 15:15:32) 
dert edinmek yerine eyleme geç


  • bir soru sorcam  (13.05.19 15:22:13) 
Üzülmek falan neyse de cidden her şey için oturup ağlamak diğer arkadaşların da dediği gibi garip. Çok değişik bir empati özelliğin varmış, buna sebep olan şeyleri bulmalısın ve üstesinden gelmelisin. Bunları da kendi başına yapabileceğini pek sanmıyorum.


  • j r r tolkien hayrani  (13.05.19 15:23:28) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.