Tatlı Fiyatlarının Pahalılığı

Bir tek bana mı öyle geliyor yoksa ülkemizde tatlı fiyatları pahalı mı? Geçen hafta tatlıcıda fıstıklı baklavanın kilosu 80 tl idi. Bu tatlının maliyetinin en fazla 40 tl olacağını düşünüyorum. Net kâr olarak 40 tl/kg oluyor. Sizce de bu fazla değil mi? Tatlının maliyetleri ve bu konuda bilgisi olan var mıdır?

edit: maliyet olarak 40 tl üzerine %50 kar koysan 60 eder diye düşünerek fazla dedim. ayrıca seri üretimde maliyetin çok daha düşük olma ihtimali var. Kira gibi şeylerden bahsederken kg başı fiyattan bahsediyoruz. Adam günlük 100 kg tatlı satıyor kirayı ona göre kg başı hesaplayın.

Yok. Ama Antep’de en iyi baklavacılarda 80 TL kilosu.

  • giovanne  (13.05.19 08:35:31)
ee maliyeti 40 tl diyorsun, diğer masraflar ne olacak kira vb?

  • dismainpula  (13.05.19 08:43:29)
süt yumurta yağ pahalı.
fıstık, ceviz olayına girmiyorum bile..
80 TL az bile sayılabilir.

40lık olanlar glikoz şurubu, berbo yumurta (fabrikasyon, atibiyotikli) ve yer fıstığı karışık malzemeyle mümkün belki..

(evde yapmayı denersen zaten anlarsın..elbette seri üretim fiyatı düşürmeli diyeceksin ama o zaman da işletme karını düşünmeli. )
  • jimjim  (13.05.19 08:56:48)
zaten ne ucuzki baklava pahalı olsun hocam? enflasyona göre zam gelmiş işte normal fiyat. (enf: %55)

  • dismainpula  (13.05.19 09:03:29)
maliyet 40 tlyi geçer. tereyağ zeytinyağı antep fıstık fiyatları tavan. 40 tlye çakma baklava zor alınıyor.

  • mikahakkinen  (13.05.19 09:22:05)
evet bir tek size öyle geliyor. evde yapmaya kalkın anlarsınız.

kilosu 11-12 Euroya tatlı pahalı değil, siz fakirsiniz.
  • babilbaligi  (13.05.19 09:48:28)
malzeme maliyeti 40’sa, kira, vergi, sgk, muhasebe, faturaları eklemeyi, üstüne adamın kendisinin kazanacağı parayı unutmuşsun.

  • KaraSakall  (13.05.19 09:58:27)
ciddi açıklamalar için teşekkür ederim. Demek ki tatlıcıların hepsi karın tokluğuna çalışıyormuş onu anladım.

@babilbaligi adamlar unu, yağı tonla alıyor o yüzden evde yapınca pahalı olur olması normaldir. Seri üretim, maliyet falan bunları da bir araştır bakalım bir şeyler öğrenmene vesile oluruz belki.
  • kraldan cok kralci  (13.05.19 10:41:26)
@kraldan cok kralci: (bkz: entry nick uyumu)

evde kira yok, stopaj yok, işçilik yok, kdv yok, geçici vergi yok, sigorta yok, muhtasar yok, elektrik faturası yok, su faturası yok, kıdem taznimatı yok, tabela vergisi yok, portör muayenesi yok, kutu yok, poşet yok,... yok oğlu yok.

bir gün gimat'a gel misafirim ol. ba bakalım toptan fiyatlar o kadar fark ediyor mu?

malı toptancıdan almak nakliyeyi ancak kurtarır. demedi deme.
  • babilbaligi  (13.05.19 12:07:06)
@babilbaligi al sana ispat dostum. Bütün fıstıklı baklavayı 25 tl ye satıyor adam. Linki aşağıda araştır. Adam maliyeti çıkarıyor hemde kâr ediyor. Sen işi değiştir bence anlamıyorsun, elalemin adamları yapıyor bir şekilde.

forum.donanimhaber.com
  • kraldan cok kralci  (13.05.19 12:16:28)
böyle tatlı/pasta gibi çok sık tüketilmeyen ve fire veren ürünlerin perakende satışında kar marjı yüksektir. aksi halde zarar edip kapatırlar.

bu arada üretim maliyetini hesaplanırken verilen emek/ustalık gözden kaçmış gibi.
  • prizmatik  (13.05.19 12:24:29 ~ 16:00:28)
adam günlük 25 ton üretiyor. o ufak detayı atlamışsın.

  • KaraSakall  (13.05.19 15:39:05)
@ kraldan: "sade yağ tereyağından daha kaliteliymiş"den sonrasını okumadım. size afiyet olsun.

  • babilbaligi  (15.05.19 08:40:49)