[]

bir çekim tekniği

sevgili duyuru yönetmenleri. filmlerde veya dizilerde çokça karşılaştığım bir tekniğin adını merak ediyorum. yani bunun illa bir adı vardır diye tahmin ediyorum.

bir önceki sahne henüz bitmeden, sonraki sahnenin sesinin başlamasına bir isim veriliyor mu?

yani iki tane adam kahvehanede oturmuş konuşuyorlar. konuşma bitiyor, sahnenin sonu gelmiş, kesilip sonraki sahneye geçilecek ama görüntü daha kahvehanedeyken kapı çalma sesi duyuluyor mesela. 2-3 saniye sonra, sonraki sahne ev. kadın kapıyı açmaya gidiyor.

şimdi kapı zili sesini niye daha görüntüde kahvehane varken verdin? görüntü değişsin, kapı da öyle çalsın? bu bir teknik gibi duruyor. kötü de değil. ama eğer öyle ise bir adı var mı?

 
  • kablelvuku  (08.05.19 17:34:51) 
Cekim degil kurgu teknigi (bkz: sound bridge)


  • nerdenbelli  (09.05.19 01:08:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.