Çocuk parklarında statik elektriklenme nasıl önlenir?

Öneriniz ya da kullandığınız yöntem var mı, belediyeye yazalım olmadı

Belediye ne yapsın ona :)

Statik elektrik sürtünme yüzünden oluşan bir şey. Antistatik kıyafetler giyip kayın kaydıraktan.
  • himmet dayi  (07.05.19 15:37:21)
çocuğun beline etine değecek şekilde demir zincir bağlayıp , yere değmesini sağlarsan da statik elektrikten kurtulursun.

  • killerbee  (07.05.19 15:38:14)
Ne demek ne yapsın. Belki park aletlerinin yapıldığı materyaller değişir. Ben de takipteyim duyuruyu.

  • hemencevapla  (07.05.19 15:39:54)
@hemencevapla

zaten yalıtkan olan materyalleri hangi materyallerle değiştirsinler de senin kıyafetinde oluşan statik elektriği önlesinler? önerin var mı? yoksa bilmeden mi konuşuyorsun?
  • himmet dayi  (07.05.19 15:46:29)
@himmet dayı, aklıma ilk gelen ahşap çocuk parkları. demek ki benim gibi zır cahilin bile aklına geldiğine göre bundan başka zibilyon tane yol daha vardır.

  • yemrem  (07.05.19 16:29:07)
@yemrem

Ahşap olunca ne olacak? Tam olarak açıklar mısınız?
  • windowsguvenlikduvari  (07.05.19 16:31:21)
ne olacak hem statik elektrik toplayıp hem de ıslandığında bakteri mikrop üremesi için çok güzel bir ortam yaratacak, kıymık batması halinde de tetanoz gibi hastalıklara sebebiyet verecek.

tamam lan buldum demir yapalım, paslansınlar çocuklar statik elektrik kapmasın ama tetanoz olsun.

nasıl fikir ama? dehşet di mi?

hatta zamanla kaydırakların alt kısmı kaymaktan jilet kadar keskin olur

kafayı vurursa cızt diye keser

salıncakların da ön kısımları jilet gibi keskin olur salıncaktan düşüldüğünde kafaya çarparsa öldürür.

olm benim gibi zır cahilin bile aklına böyle şeyler geliyor.

ha boyalı ve yeniyken yine boyalar dökülene kadar statik elektrik yapar ama söyliyeyim.
  • killerbee  (07.05.19 16:34:31 ~ 16:38:40)
belediye: tamam.

çocukların cebine şundan bir tane koymak bir çözüm. urun.gittigidiyor.com

daha ucuzları da var.

edit: ucuzu urun.gittigidiyor.com
  • kablelvuku  (07.05.19 16:37:47 ~ 16:43:16)
@yemrem pazar tahtaları daha iyi olabilir bu iş için hem kullanılmış etmiş olduğu için daha iyi olur...

Belediyenin yapabileceği bişey yok maalesef...
  • Boris  (07.05.19 16:41:19)
haydi hep beraber

www.change.orgçocuk-parkları-statik-elektrik-sorununa-çözüm-istiyoruz

siz yine de çocuğa topraklama hattı çektirme önerimi dikkate alın.
  • killerbee  (07.05.19 16:43:41 ~ 16:46:01)
@yemrem

evet çünkü plastik (yalıtkan) statik elektriğe sebep olurken suna (yalıtkan) statik elektriğe sebep olmuyor değil mi?

zır cahil değilsin tabii ki ama sınırındasın.
  • himmet dayi  (07.05.19 16:47:32 ~ 16:48:30)
burada gördüğüm en mantıklı cevab @killerbee'nin topraklama hattı önerisi.

  • himmet dayi  (07.05.19 16:49:43)
bir de çakarlı şapka projem var.

şimdi şapkayı alıyoruz, tam şakaklara gelecek şekilde 2 tane prob bağlıyoruz, bu problarta tam tepede bulunan led çakar ampüle bağlantı yapıyoruz, kondanstör mü diyollağ nedir işte o şeyden de lazım, orta boy ama çok büyük olmıycak

neyse yeteri kadar elektrik toplanınca çakar ampül çakacak.

nasıl ama?
  • killerbee  (07.05.19 16:52:20)
Antistatik eldivenler var, en küçük bedenini deneyebilirsin.

edit : ayrıca allah başka dert vermesin sdfgsdfg
  • kimlanbu  (07.05.19 18:12:49 ~ 18:13:06)
kaydıraktan inilen yerlere yakın kısımlar, toprak veya kum yapılabilir belki de... elektriklenen elini dokunur.

belediye ne yapsın buna demek cahillik... biraz düşünmekten zarar gelmez.
  • hemencevapla  (07.05.19 18:28:37)
ek soru:
kaydırakların kayılan kısımları plastik ama ana iskelet metal, onlar neden topraklama vazifesi görmüyor? Ya da kaydırak yere kadar inse bu elektriklenme sorunu çözülür mü?

@kablelvuku
çocukların cebine kurutma makinası mendili koymak gerçekten bu sorunu çözer mi ya?
  • theconqueror  (07.05.19 23:28:32)
Elektriklenme olmaması için kaydırağın metal olması lazım. Bizde ekonomik nedenlerle tercih edilmiyor.

Kişisel olarak yapabileceğiniz statik elektriklenmeye yatkın yünlü veya sentetik şeyler giydirmemek olabilir.
  • zombi  (08.05.19 09:26:49 ~ 09:28:29)
arkadaşlar cahilliğim ile sizin seviyenizi düşürüyorum, özür dilerim ancak, oyun parklarındaki statik elektriği engelleme ve çocuk sağlığını koruma amacıyla avrupada uygulanan uygulamadan örnek vereyim:

ALMANYA ( ahşap malzeme ve paslanmaz çelik karışımı olup Zemin doğal malzeme kum’dur.)

HOLLANDA ( eloktrostatik boyalı çelik malzeme olup Zemin doğal.)
bizde ise:
TÜRKİYE ( plastik malzemelerden oluşmaktadır.)

biraz daha detaylı bilgi vereyim de hep beraber cahilliğimiz azalsın en azından bu konuda:

"Statik elektrik; ufak bir can yanması dışında yetişkinler için herhangi bir tehlikesi yok iken bu ifadeyi çocuklarımız için kesin yoktur diyemeyiz. Statik elektrikte olsa bir elektrik akımı söz konusu olduğundan akıma kapılan çocukların beyin ve hassas organları zarar görebilir, felç, kalp krizi gibi istenmeyen olaylarla karşılaşabilme ihtimali dikkate alınmalıdır.
Hassas teknolojik aletler msl. işitme engelli çocukların kullandığı kulaklıkların elektronik aksamları statik elektrikten dolayı bozulma ihtimali çok sık yaşanan bir durum olmasa da ihtimaller dahilindedir.
Kaydıraktan kayan çocuklar kumdan ya da çakıldan bir alana temas etmezlerse elektrik boşaltacakları yere yükleneceklerdir. Statik elektrik, plastik kaydırak yerine paslanmaz çelik kaydıraklar kullanarak engellenebilir. Paslanmaz çelik kaydıraklar % 0 statik elektrik üretir. Ayrıca plastik kaydıraklara oranla kullanım ve dayanım süresi çok daha fazladır.
Almanya’da oyun bahçeleri yasal düzenlemelere uygun hazırlanıyor. Buna göre, oyun bahçesinde neler olacağı, hangi materyallerin kullanılacağı, oyuncakların çeşitliliği ve boyutları bahçe büyüklüğüne göre ayarlanıyor. Oyuncaklarda, özellikle kaynaklarda, demir–çelik gibi materyallerin kullanılma zorunluluğu, ayrıca kullanılacak her boru ya da profilin kalınlığı yasada belirtiliyor. Her eyalet, parkların denetimini en az üç ya da altışar ayda bir yapıyor. Dünyanın en iyi işletim sistemlerinden birine sahip olan Finlandiya çevre tabanlı eğitimi teşvik ediyor. Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanlığı, ‘Öğrenmenin temeli dışarıdan alınıp önceden işlenmiş bilgilerde değil, çocuk ve çevre arasındaki etkileşimdedir’ diyor.
Kaydırağı yaparken kaydırağın ortasında iletken polimer malzeme kullanılsa ve o malzeme topraklansa çocuğun üzerinde oluşacak statik elektrik yok olacaktır."

ve son olarak google diye bir site var. oraya girip "wooden playgrund" diye aratırsanız hani size mantıksız, cahil zırvası gelen ahşap kaydırak mevzusu var ya, işte onun örneklerini görebilirsiniz.

türkiyede kendi gözlerinizle bir örneğini görmek isterseniz de çekmeköy belediyesinin yanındaki sitenin bahçesinde ahşap çocuk parkının bir örneğini görebilirsiniz. yaklaşık 10 yıldır orda duruyor. ne bir kıymık ne açılma ne şişme oldu. inanmazsanız gidip bakın.
  • yemrem  (08.05.19 09:52:38)
herkese teşekkürler özellikle @yemrem
bilgilendirici bir soru oldu.
kablelvuku'nun önerisini en kısa zamanda deneyip sonuçlarını buraya yazacağım.
  • theconqueror  (08.05.19 12:12:36)