politik - protest şarkılar

bildiğiniz siyasi göndermeli politik veya protest şarkılar neler, türkçe olanlardan.

Bir Şey Yapmalı - Moğollar

  • himmet dayi  (07.05.19 15:21:07)
durduramayacaklar (halkın coşkun akan selini) - cem karaca

soundcloud.com

bu edit'in de hastasıyım, hatırlattığın iyi oldu
  • füt  (07.05.19 15:28:23)
bandista grubunun şarkıları öyledir.

  • winston  (07.05.19 15:34:50)
f. kızılok - demirbaş
mvö - darbe
r. su - ellerinde pankartlar
metinkemal - deniz koydum adını
yeni türkü - mamak türküsü

70 sonrası pek çok türkücü var. "amerikan köpeği", "devrim kervanı", vb. türküleriyle emekçi. "jandarma"sı ile rahmi saltuk. "taban uyanıyor", "balta" gibi kült türküleriyle aşık ihsani. "şu metrisin önü"yle ali asker. ne bileyim sevinç eratalay vardır, daha az bilinen.
  • osuran imam  (07.05.19 15:39:56)
Ozbi - Rant Hilafeti - www.youtube.com
Ozbi - Kazulet - www.youtube.com
Ozbi - Asi - www.youtube.com
  • vladimirdökümov  (07.05.19 15:59:23)
moğollar'dan ıssızlığın ortasında şarkısı direkt madımak olayını anlatır mesela.

Daha modern olarak da bence Mor ve Ötesi Cambaz da protest bir şarkı denebilir.

Ayrıca Gezi'den sonra Duman'ın yaptığı ya da başka bi iki grubun yaptığı şarkılar vardı. Onlar da olabilir.
  • nundu  (07.05.19 16:07:24)
Radical Noise - Çığlık, Uyan
Cem Karaca - Bedava Yaşıyoruz, beni siz delirttiniz.
Duman - Masal
  • foolrules  (07.05.19 17:00:10 ~ 17:07:40)
Ceg-hirsiz var

  • Deathrow  (07.05.19 17:08:31)
SELDA BAGCAN
MOR VE OTESI

  • jimicik  (07.05.19 18:28:44)