[]

IELTS speaking'de taktik yer mi?

Part 2 için hoşuma giden bir taktik var. Verilen konuda 3 hikaye uyduruyorsunuz ve verilen yönergelere uyarak bu üç hikayeyi iki dakika içinde anlatıyorsunuz. Birinci hikaye past, ikincisi recent, üçüncüsü future olmalı. Örneğin; art konusunda konuşmamız isteniyor ve 1 dakikalık düşünme sürecinde not alıyoruz: Üç yıl önce sergiye gitmiştim, şimdilerde müzikle uğraşıyorum, haftaya tiyatroya gideceğim. Bunlar etrafında konuşuyorsunuz. Cidden efektif bir taktik.

Fakat, çoğu cue card'da şu şekilde sorular: Describe a book you recently read.

Şimdi ben hem past, hem recent hem de future anlatacaktım, ocağıma incir ağacı dikti bu soru. Youtube'da 9 alan bir hoca da ısrarla "ne derse desin, ister past ister recent yapıştır sen taktiği al 9'u" diyor. Ben öyle aldım diyor. Tecrübelerinizi ve fikirlerinizi merakla beklemekteyim.

 
taktiği bilmem de, okuduğun bi kitabı tarif ediyosan zaten simple present tense kullanmak çok daha rahat:

The last book I read was Ernest Hemingway's The Old Man and The Sea. It is about an old fisherman that goes to a...

Üç farklı tensele konuşmak istemenin arkasındaki sebebi anlayamadım. hakimiyetini göstermen için faydası olacağını mı düşünüyorsun?
  • reavelyn  (06.05.19 18:10:41) 
valla yine ayni taktigi kullanarak anlatabilirsin kitabi. su kitabi okudum soyle boyle diye present anlat, ondan once sunu okumustum ayni yazarin bu kitaptan daha sikiciydi bilmem ne diye anlat, bunu birince de ayni yazardan sunlari okumayi planliyorum cunku bu kitapla soyle baglantisi var (devami, daha keyifli, karakter ayni vs.) diye bitir. taktikte bir sey yok da bence de, her asamada yine kitabin bir ozelligini vs. anlatabilirsin, 1 dakikada en son hangi kitabi okudugum aklima gelmez benim, oglen ne yedigimi bilmiyorum.


  • kassiopeia  (06.05.19 18:26:01 ~ 18:26:32) 
Speking'de tek tense ile konuşmak mantıksız hareket olacaktır. Puan kriterlerinde konu ile ilgili konuşman en son bakılan şey. Tabii ki başlık sınırları içinde olmalı ama olabildiğince complex, compound cümleler kullanıp, cümleleri farklı tense'ler ile kurmak daha fazla puan getirecektir diye düşünüyorum. @kassiopeia dediğin mantıklı.


  • dizicolleague  (06.05.19 18:49:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.