[]

Peygamberin çağdaşı kaynakları

var mıdır? kendisini ele alan, kayıtlara geçiren? yaşadıklarını, savaşlarını işleyen?
 
var,imam buhari kendisi ravidir.


  • natallica  (05.05.19 20:31:50) 
Belirtmeyi unutmuşum. Başka devletleri kast ediyorum. Kendi çağdaşı ve farklı devlet olarak kaynak?


  • cemallamec  (05.05.19 20:34:38) 
Yazılı kültür gelişmediği için yoktur. En erken 50-100 yıl sonra yazılmaya başlanmış. Peygamberi tanımak istiyorsanız kur’an okuyun.

@natallica imam buhari peygamberden kaç yüzyıl sonra yaşamış bi bak istersen.
  • Pertev nail  (05.05.19 20:35:37) 
Gılgamış destanının bile yazılı tabletleri varken bu dönemde yaşamış birini kayda geçiren devlet filan yok muydu? Kuran zaten yazıya geçirildi birkaç yıl sonra?


  • cemallamec  (05.05.19 20:38:42) 
@natallica'nın cevabı yanlış.

Buhari:
doğum tarihi: MS 20 Temmuz 810, Buhara, Özbekistan
  • işimdeyim gücümdeyim  (05.05.19 20:54:08) 
Çağdaşı müslüman olmayan kaynak yok. Ölümünden sonra Arap-Bizans savaşlarından bahsederken kendisini anan kaynaklar var.


  • bruce mclaren  (05.05.19 21:17:13) 
Detaylı işleyen İslam dışı kaynaklar yok ama Bizans kaynaklarında peygamberin adı geçiyor.

İletişim Yayınları'ndan çıkan Hazreti Muhammed diye bir kitap vardı. Sanırım orda okumuştum.

Detaylı bakmadım ama mesela şöyle bir şey var. Keşişler filan bahsetmiş.

www.islamic-awareness.org
  • efreet sultan  (05.05.19 21:19:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.