3 ayda bir çift maaş veren yerler neden böyle bir şey yapıyor? amaç ne?

bunu görünce aklıma geldi:

eksiduyu.ru

adamın maaşı diyelim 10 lira:

3 aylık döngülerde 10 - 10 - 20 lira vermek yerine neden her ay 13.3 lira neden vermiyorlar?

doğrusu bu ise neden her yer farklı? her ay sabit vermek doğruysa neden bunlar 3 ayda bir çift maaş veriyor ?

Selam

Ben de böyle bir yerde çalışıyorum. Fikirlerim şunlar.

Öncelike o tam olarak "20" olmuyor. Brüt maaş üzerinden hesaplandığı için 19 ile 19-5 arası bir şey oluyor. Hatta 18 bile olabilir. Ve bildiğim kadarıyla o ikinci maaşı normal maaş olarak vermiyorlar. Bu yüzden o para için devlete ödemeleri gereken ücreti devlete vermiyorlar. Yani o 1 maaş sanki ikramiye gibi oluyor onlar tarafında.

13.3 olarak verselerdi direkt maaş olarak bir de o miktardan devlete ödeme yapmaları gerekirdi. Bu şekilde 10-10-10 olarak ödüyorlar 13-13-13 yerine.

Tabi bunlar benim fikirlerim sadece.
  • winston insani  (05.05.19 20:22:09)
Vergisel

  • brkylmz  (05.05.19 20:44:17)
İkramiye şeklinde yaptıkları için vergi konusunda birtakım avantajları var. Detay bilmiyorum ama.

  • Giovanni Pipitto  (05.05.19 21:45:30)
Sorunun tam cevabını bilmiyorum ama vergisel anlamda hiçbir avantajı olamaz. Patron değil çalışanına ikramiye vermeyi hediye olarak çorap bile verse vergi vermek zorunda.

  • dreamsandcolours  (05.05.19 22:07:34)
tamam da madem vergisel bir avantaj var (diyelim ki var), o zaman neden tüm firmalar yapmıyor bunu ?

  • zunkatsar  (05.05.19 22:25:32)
eger vergiyle ilgiliyse butun firmalarin yapmamasinin nedeni asgari ucret olsa gerek. Eger asgari ucret veriyorsa, ucretten kesip ikramiye olarak verme gibi bir sansi olmaz.

benim aklima da ogrenme/ pekistirme ilkeleriyle baglantili olabilecegi geldi. calisanlarin yaptiklari ise daha fazla motive olmalari ve islerine daha fazla baglanmalariyla ilgili olabilir. eger gercekten merak ediyorsaniz, pekistirme, maas verme araligi, calisanin kuruma bagliligi, vb terimlerle scholar'da arama yapabilirsiniz. ingilizce karsiliklariyla tabi.
  • kakalamar  (05.05.19 23:50:59)
Bunu yapmaları çalışan performansı için. Bunun vergisel boyutundan çok psikolojik olarak faydası olduğunu düşünüyor olabilirler.
Vergisel açıdan bir faydası yok ama ssk açısından var.
www.verginet.net
SSK tavanı 19.188,00 TL.

Brüt olarak 15k,15k,30k,15k,15k,30k,15k,15k,30k,15k,15k,30k maaş alan bir işçi
152.837,64 TL yılda maaş alır.
Her ay 20 k brüt alan birisi senede 149.571,00 TL alır. Ayrıca toplam maliyeti de artar.

www.verginet.net buradan kontrol edebilirsiniz.

Brüt maaşı SSK tavan ücretinden fazla olanlarda avantaj sağlar.
  • liberal  (06.05.19 11:10:09)