Ağacın çiçek açması, tozlaşma, meyve verme sorusu

Balkonumda (kapalı cam balkon ama sık sık camlarını açıyorum) kocaman bir saksıda beş yaşında bir limon ağacım var. Çekirdekten yetişti, yeni aşılattım ve çiçekleri tomurcuklandı. İlk çiçek açtı ama çok kısa sürede döküldü. Diğerleri hala tomurcuk.

Çiçeğin dökülmesinde yanlış giden bir şey var mı? Meyve vermesi için tozlaşma zorunlu mu? O işi kendim yapabilir miyim yoksa illa arıların mı yapması lazım? Balkona başka bir limon ağacı koymak zorunda mıyım? Yoksa herhangi başka çiçekle tozlaşabilir mi? Yoksa kendi çiçekleri arasında mı tozlaşma olacak?

Kafamda böyle sorular var sevgili ziraatçi arkadaşlarım. Saçma bir şey sorduysam da cahilliğime verin.

tozlaşma olmalı tabi. kulak temizleme çubuğu alıp önce bir çiçeğe dokun oradan polen al. sonra başka çiçeğe dokundur. oradan al diğerine dokun. böyle böyle tozlaştır.

  • sutlu nescafe  (03.05.19 09:19:41)
Limon kendine döllenir. Havadaki nem ve aşırı sıcaklık da döllenmeyi olumsuz etkiler. Sütlü nescafenin dediği gibi yapin (boya fırçası da kullanılabilir). Dökülen çiçeklerin orta kısımlarında meyve oluşup oluşmadığını görebilirsiniz.

  • beetlejuice  (03.05.19 11:24:48)