[]

Istanbulda ogrenci icin mimari doyum nasi yasanir?

Arkadaslar ogrenciyim ve istanbulun kulturel olarak oldukca zengin oldugunu biliyorum. 2 gun icerisinde en az parayla nereleri gezebilirim. Tek gezecegim o yuzden fotosunu cekmemi isteyen birileri olmayqcak. Vakit var :)
Mimari derken kulturel tarihsel bir mirasi olan ama bu mirasi bilmesek vurup gecebilecegimiz gosterissiz yerler de olabilir. Mesela roma donemindendi saniyorum hipodromun oldugu yer irnek verilebilir galiba. :)
Anadolu avrupa yakasi farjetmez. Bunun disinda kendi basina bir julturel miras olan istanbulun kendisini yani cesitli acilqrdan manzarasini nasil ne sekilde nerelerden izleyebilirim. Tesekkurker.


 
tarihi yarımada banko. şansınız varsa oradaki müzeleri de gezin. tek müze şansınız varsa arkeoloji müzesini gezin. müze kart öğrenciler için çok güzel yoksa kesin bir tane edinin. onunla çok yer gezebilirsiniz.

yedikule veya hisarlar falan da iyidir ama sultanahmet civarı olsun, beyazıt vefa çevresi olsun birçok tarihi yapıya buralarda rastlanabilir. sonrasında ben olsaydım taksim-beyoğlu çevresindeki güzide yapıları gezerdim. anadolu yakasında da bir şeyler var ama iki gün için orada bulunmaya değmez derim.
  • bohr atom modeli  (28.04.19 14:46:40 ~ 14:48:11) 
Tekfur Sarayına git. Oradan Kariye Müzesine. Topkapı surlarını takip ederek yukarı yürü. Belediye sosyal Tesislerinde surların Restore edilmiş kısmını gör. Yol açmak için surları nasıl yıkmışlar diye şaşır. Oradan tranvaya binip Aksaray durağında in. Tranvay güzergahını takip ederek Eminönü'ne kadar yürü. Her şey yolun sağında solunda.


  • Mirket  (28.04.19 15:41:42 ~ 15:47:10) 
@mirket hocam tekfur dediğiniz bukaleon sarayı ise böbrekler daha önemli benim için :)))
www.youtube.com

  • sen ne anlatiyon la  (28.04.19 16:06:09 ~ 16:08:55) 
O kadar hızlı bir kötüye gidiş var ki, Mimariye, sanata, kültüre önem veren bir kişi olarak 'Bir böbreğin lafı mı olur canım' diyerek son demlerine yetişmek isteyebileceğini düşündüm :)
Şaka bir yana, koca Bizans İmparatorluğundan geriye neredeyse hiçbir şey bırakılmamış. Görmek gerek.

  • Mirket  (28.04.19 16:29:10) 
emanetle gideyim. (sivri uçlu kalem)


  • sen ne anlatiyon la  (28.04.19 19:22:51) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.