[]

arabanın bujileri değişti.. sanırım kazıklandım!!!

fabrika çıkışlı bujiler nihayet ömrünü tamamladı, araç hızlanırken teklemeye atlamaya başladı.. sorunun bujilerden kaynaklandığını düşünerek, düzenli gittiğim ustanın dükkana çektim arabayı..

motor biraz soğusun bakalım dedi.. sonra bujileri söktü baktı.. sonra da gitti yedek parça satan bi yerden 4 tane buji aldı geldi.. yeni bujileri taktı, bi tur attım geldim tamam sorun çözülmüş..

borcum nedir diye sordum.. 4 tane buji 400lira dedi.. 40lira da işçilik dedi.. bujiler için 400lira çok değil mi dedim.. "ama bunlar iridyum" dedi.. sanırım "en iyisi" demek istedi bilemiyorum.. eve gelince internetten baktım 4 tane iridyum buji 150 ile 200 arasında fiyattan satılıyor.. hadi sanayide 250 olsun.. hadi usta da 50 işçilik alsın..

toplamda taş çatlasın 300lira ödeyip çıkmam gerekirken 440lira ödeyince içime oturdu..

bazen internetten bakmamak en iyisi sanırım :/

 
yani olan olmus ama dediginiz gibi fiyatini arastirmadigin bir seyi aldiysan donup fiyatina bakmiycan, can acitiyor :D

usta da ciragin maasi senden cikarmis ayip etmis. ben olsam bi daha gitmem ona.
  • brkylmz  (26.04.19 19:40:47) 
bujinin markasina bagli, boschlarin fiyatina baktim $20 civari, dolayisiyla adamin tl hesabi tutuyor. duzenli gittigin adamin sana kazik atmaya calisacagini zannetmiyorum, isciligi de uygun almis zaten.


  • cooperr  (26.04.19 20:22:45 ~ 20:23:44) 
40 lira işçilikle dükkan dönmez. her meslek ürüne kar koyar. kendin degistiremiyorsan üzülmek manasız. böyle şeylerin fiyatı baştan sorulur ayrıca. üstümde çok yok ne tutar tahmini dersin ona göre bakarsin. adam 500 çekse onu da verecektin baştan fiyat almadığın için. zarardan kar ettin say


  • hasmetizm 2046  (26.04.19 20:25:54) 
aracın marka ve modelini ve bujilerin markasını söylerseniz konu netleşir bence.

kesin kazık yedim demek için erken çünkü yeni nesil motorların buji fiyatları farklı. örneğin atmosferik golfün 1 bujisi 30 lirayken tsi golf'ün bujisi 130 liralarda.
  • laragofret  (26.04.19 21:37:24) 
@laragofret

haklısınız.. o detayı atlamışım.. araç 2008 model SUZUKI GRAND VITARA 1.6..
takılan bujiler BOSCH IRIDYUM..
internette 150 ile 200 lira arasında satan yerler var ama hepsi istanbul satıcısı tabi..
ben izmirdeyim..
fiyatlar mutlaka farklı olacaktır ama bana çok gibi geldi..

neyse hayat devam ediyor :)
  • strobist  (27.04.19 01:17:35) 
haklısın biraz fazla almış gibi duruyo. buji değişimi dediğin eğer sağlam bi ustaya gidersen yarım saat bile sürmez. kötü dediğin ustanın da bir saatini alır ve hatta eline anahtar takımını alsan belki kendin bile yapabilirsin bir saatte. yani demek istediğim hani ustalık ücreti diyebileceğimiz pek bi durum yok bu işte.

durum buyken bence gittiğin ustayı değiştirmenin zamanı gelmiş diyebilirim. çünkü bu senin veya benim anlayıp çok diyebileceğimiz türden bi iş. yarın elektronik bi sorun çıktığında anlamayacaksın ve belki adam senden 1 sigorta için 500 lira talep edecek ve sen de anlamadığın için vermek zorunda kalacaksın. bence ustanın ruhunda ince bi kazıkçılık var gibi ve hazır bunu anlayabiliyoken ve aracın sağlamken farklı bi usta arayışına gir ki acil durumlarda ağlatmasın.

kıyaslamak gerekirse de istanbul'da yaşıyorum ve bujileri veya bu tip ufak şeyleri kendim temin edip gittiğimde ustama bu tip işler için istemediği halde zorla veriyorum.
  • johnnie w lker  (27.04.19 02:44:11) 
250-300 ödemeniz lazımdı.

işte o bujiler, 200 lira.

urun.n11.com
  • babilbaligi  (27.04.19 07:01:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.