i9-9900K çalışma ısısı hakkında

İşlemcim i9-9900K %100 load durumundayken ısı 88-90 civarında seyrediyor. Soğutucu H100i v2. Daha önceki işlemcim i7-6700K idi ve hiç böyle bir ısı seviyesi ile karşılaşmamıştım. Normal midir? Bir de H150i alsam çok bir şey değişir mi acaba?

işin aslı, her zaman bu seviyede çalışmıyor tabii, oyun oynerken mesela 65-66 civarında seyrediyor, max 70... ama video edit sonrası render alırken böyle yükseliyor. youtube videolarından da net bir sonuç alamadım...

  • nohutcan  (26.04.19 17:07:36 ~ 17:09:45)
render alırken yükselmesi normal fakat soğutucu görevini tam yapamıyor gibi geldi. ayrıca 88-90 yüksek olmasına karşın korkulacak bir seviye değil. Yanacak diye korkuyorsanız bios kendiliğinden bilgisayarı kapatacaktır.

işlemcinize oc yaptınız mı?
  • false pretension  (26.04.19 17:18:31)
oc yapmıyorum. soğutucuda da arıza yoktur diye düşünüyorum, macunu montajı her şeyi düzgün. ama yaptığım araştırma sonucu bu işlemci soğutması biraz zor bir işlemciymiş onu öğendim. h150i alsam kayda değer bir rahatlama olur mu bilmiyorum ama biraz daha araştıracağım galiba...

  • nohutcan  (26.04.19 17:41:05)
delidsiz kullanmıyorlar 9900k yı. 10-18 derece arası düşüş oluyor. mevcut almış olduğunuz değerler normal sayılır. 9700k yı 72 maxda kullanıyorum. delid + custom sıvı soğutmayla.

  • cetoxim  (26.04.19 19:27:02)
öncelikle cevaplar için teşekkürler. bugün itibariyle h150i pro'ya geçtim, aynı render işlemini yaptım, %100 load durumunda bile işlemci ısısı 70'i geçmiyor. ayrıca diğerine göre oldukça sessiz; h100i öyle bir ses çıkarıyordu ki odada saç kurutma makinesi çalışıyor gibiydi... bunun neredeyse sesi yok diye bilirim. özetle, i9-9900K ya da muadili işlemci düşünenler bence gözü kapalı H150i pro alabilir.

  • nohutcan  (27.04.19 15:23:44)