[]

what is dead may never die

game of thrones'ta greyjoyların sözlerinden olan bu cümlenin çevirisi "ölen asla ölmeyebilir" şeklinde olmuyor mu? öyleyse may kullanımı saçma gibi geldi bana yerine ne kullanmak gerekirdi bilmiyorum ama "ölü olan asla ölemez" gibi bir anlam ifade etmesi gerekir sanki bu cümlenin. yoksa zaten öyle mi may burda ebilmek anlamı katmak dışında bi görevde mi kullanılmış?
 
Cambridge Dictionary'nin şu açıklaması işinizi görebilir sanırım:
We use may in formal writing, especially academic English, to describe things which the speaker thinks are generally true or possible. In this case, it is a more formal equivalent of can.

"A typical farmer’s cottage may be seen in the Ulster Folk Museum."
  • luin 41  (25.04.19 12:57:13) 
may: -ebilmek olarak düşünürsen anlamlı gelecektir.

Bir kez ölen bir daha asla ölemez.
  • salamanca  (25.04.19 12:59:24 ~ 13:00:37) 
may'in bu cümle içerisinde "ölü olan asla ölemez" anlamında daha kesin bir yargı var.

aynı şekilde dizide "long may she/he reign" dediklerinde de mesela daha çok umut, istek belirtiyorlar. uzun süreli olsun hükmü şeklinde.

o yüzden farklı anlamları var.
  • isvicre rakisi  (25.04.19 13:00:31 ~ 13:01:03) 
"ölü olan asla ölemez" anlamına geliyor zaten. May her zaman ihtimal anlamı taşımaz. Özellikle olumsuzken çoğu zaman emir/kesinlik belirtir.

Örneğin; "You may not do that" derse birisi, "Yapamazsın" diye emir vermiş olur. Burada da "may never die" asla ölemez, ölmesi mümkün değildir anlamında.
  • danquel  (25.04.19 13:00:51) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.