Şeker yerine bal, ama ne kadar?

Merhabalar. Bir tarif denemek istiyorum ancak içine şeker değil de bal koymayı hedefliyorum. Tarifte 1 su bardağı şeker yazıyor, 170 grama tekabül ediyormuş. Ancak bu 170 gram şeker için ne kadar bal kullanmam gerektiğini bulamadım. Fikriniz var mıdır? :/ Teşekkürler.

www.evyapimitatlar.com
en altta bir tablo var, işe yarar sanırım

  • kisa  (24.04.19 11:18:27)
Pişirilecek bir tariften bahsediyorsan balın 43 derecenin üzerinde ısıtılmasının sakıncası hakkında bilgin var mı?

  • Mirket  (24.04.19 11:51:15)
@Mirket: Açıkçası bilmiyordum. Yanlış hatırlamıyorsam daha önce bal koymuşluğum da vardı tariflere, iyi hayatta kalmıışım. Araştırmaya devam ederken gördüm bunu da. Bu sebeple bu tarifim için bal dışında bir seçenek arıyorum. :)

  • okuyamıyom ben ya  (24.04.19 12:49:05)
Doal Meyveden Şeker deneyebilirsiniz. Saf elma şekeridir, elma tadı bırakmaz.

  • aynabugusu  (24.04.19 12:50:06)
Bunu yapmanızın sebebi nedir? Şeker zararlı olduğu için ise bal da zaten çok büyük oranda şeker içeriyor.

  • himmet dayi  (24.04.19 12:58:19)
@himmet dayı: evet biliyorum, hatta bala şekerli su diyenlerdenim. Rafine şeker tüketmek istemediğim bir dönemdeyim. Ama misal meyve yemeye devam ediyorum, yani şekerin her türlüsü değil; fabrikasyon haline karşıyım. Bu nedenle balı seçenek olarak düşünmüştüm ancak pişmemesi gerektiği için şu anda doğal başka bir çözüm arayışındayım.

  • okuyamıyom ben ya  (24.04.19 13:41:07)