[]

this-that farkı behzat ç örneğinde

1. sezon 14. bölümde harun sorgulanan yabancı adama "is this the reason?" diye soruyor. adam da onu "is that the reason?" diye düzeltiyor.

neden doğrusu that burada?


 
is that why ...? kalıbını çok duydum. bu yüzden mi ... yaptın gibi bi anlamı var. hep that ile.


  • sttc  (20.04.19 23:17:47) 
ama devamında why deyip bir şey belirtmiyor ki?

bu adamı şunda n öldürdüm diyen insan is this the reason? deyip geçiyor. adam da this değil that diyor işte.
  • psychosocialll  (20.04.19 23:20:08) 
That daha uzakta olan için kullanılıyor. Suçlamayı kendinden ne kadar uzakta olduğunu göstermek için falan olabilir mi?

Not: Gramerim çok iyi değildir. Tahmin.
  • influx  (20.04.19 23:43:18) 
"Is this the reason?" demesi için o sebeple ilgili bir şeyi elinde tutuyor olması lazım, ya da fiziksel olarak yakın olması lazım bir şekilde. "Is that the reason?" diyerek sebebin somut, yani o an o odada değil de soyut olduğuna işaret ediyor. Doğrudan Türkçe'den çeviri yapmak yanlış ama İngilizce'de "Sebebi bu mu?" değil de "Sebebi o mu?" (bağlama bağlı olsa da) genelde daha doğru.


  • fotrsapka  (20.04.19 23:46:38 ~ 21.04.19 00:10:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.