100 gr et döner 8 tl nasıl oluyor? Ekrem Coşkun

Ankara Sakarya caddesinde dün gördüm. Ekrem Coşkun döner diye bir yer açılmış. Türkiye geneli 150 şubesi varmış. sadece et döner satılıyor. %100 dana eti ve kıyma olmadığını iddia ediyorlar. Lezzeti gayet yerinde. Torkunun etini kullandığı söyleniyor.

Kabaca bir hesap yapalım.

Firma Konya merkezli ve franchise sistemi ile çalışıyor. Etin kilosunu şubeye 45 TL'den veriyor. 1 kilo etten 7 porsiyon döner çıktığını varsayalım. (%30 fire gayet iyimser bir rakam)

Günlük 100 kg döner taksan maliyeti 4500 TL
700 tane ekmek = 700 TL
Sadece döner ve ekmek maliyeti = 5200 TL
Soğan, cin biber, baharat vs daha eklemedim.
70 kg döner çıkar. 700 porsiyon döner : 700 * 8 = 5600 TL elde edersin.

kızılayda dükkan kirası en az 15.000 - 20.000 TL tutar
Personel gideri , SGK, KDV, Muhasebe, Temizlik, Elektrik, Su, Diğer Giderler var.

İçecek vs hesaplarına hiç girmiyorum. Bu rakamlarla bu işletme nasıl kar ediyor?

Hesaplamada hata mı yapıyorum? Sizce iş yapar mı?

Hesap dogru. Et et degil :)

  • Deathrow  (20.04.19 18:40:37)
Konyada 80 gramını 5 liradan sattı açılışa özel. Sadece nakit satıyor kart geçmiyor ve gazlı içecek satmıyor. ayran şalgam satıyor sadece. Eti de lezzetli allah affetsin at etiyse de güzel et ben pişman değilim yine olsun yine yerim.

  • bahoho  (20.04.19 18:49:30)
Ekmegi o paradan almiyodur, icecekten kar ediyordur falan. Ya da sureli promosyondur milletin ayagi alissin diye.

  • kuehles blondes  (20.04.19 18:54:01)
@kuehles blondes ekmeği 50 krştan alsın. 700 ekmek 350 TL desek yine maliyet çok fazla.

Ankarada kredi kartı geçerli. Ayran 1,5 TL şalgam 2,5 TL. Kola yok. İçecek karlı görünüyor. Ama yine de masraflar çok fazla. Asgari ücretli bir çalışanın maliyeti sigorta ile birlikte 3000 TL'ye yaklaşıyor. En az 6-7 personel çalışsa sadece 20000 TL aylık personel gideri var. Hiç bir döner ustası da asgari ücretle çalışmaz.

Yıllardır dönercilik yapan bir arkadaşımla oturduk, yukarıda yaptığım hesaplamanın çok daha detaylısını tek tek yaptık. Bu fiyat imkansız diyor. Ama bizim yaptığımız hesabı şube açan herkes yapmıştır.

Ette hile var desek şimdiye kadar ortaya çıkardı. Adamlar 47 ilde 150 şube açmış.
  • corneillus  (20.04.19 18:55:48 ~ 18:58:48)
şubeye 45 liradan et verdiğini nerden biliyorsun?
%30 fire demek hayali bi rakam olmuş. fire olmaz.
böyle büyük firmaların kendi besihanesi var. hayvanın boku bile para, kellesi bile para.
şubeye verdiği etten kesinlikle fire çıkmaz. et oraya belkide yaprak yaprak açılmış halde geliyor.

günlük 100 kilo et taktığını nerden biliyorsun

kirası 20-25 bin olan yerde 100 kilo satarsa batar tabi, 100 gramı 8 liradansa en kötü 250 kilo satar ;)

başka sorun varsa cevaplandırayım, yada dediklerime göre tekrar hesap et, tekrar bakayım rakamlara

yada ben sana daha basit konuşayım.
aylık 20 bin kira verilen yerden en az net 20-30 bin kazanılmazsa o iş yeri üçüncü ayında kapatır gider.
  • tamamhosdiyonda  (20.04.19 19:42:17 ~ 19:54:47)
Et ettir sadece kg hesabınız yanlış. www.ukon.org.tr 18/04/2019 tarihli yağsız dana et fiyatı 30 tl. Yüzde kırk civarı döş yağına yaslansa et size geldi 18 tl ye, şimdi hesaplama yapmaya başlayabilirsiniz. İzmir'in en eski iskendercilerinden birisi dedem'di , istanbul ulusta 2 yıl iskender salonu işlettim :) O adamlar o işten cidden güzel kar ediyorlar.

  • synax  (20.04.19 20:01:56)
@tamamhosdiyonda

şubeye 45 TL'den et verdiği bilgisini bizzat franchise için görüştüğüm yetkiliden aldım. Konya'da bulunan firmanın genel merkezi ile görüştüm. Eti onlardan alıyorsun. Şubede ustan tarafından şişe takılıyor.

"Fire olmaz" yorumundan bu konuda hiçbir bilgin olmadığını anlıyorum. 100 kilo etten 100 kilo döner çıkmaz. Etin yağı vs. pişerken akar gider. %30 çok iyimser bir rakam. dönerci arkadaşım %40 dedi. ben çok hızlı keseceğini ve firenin az olacağını varsayarak hesaplamayı %30 üzerinden yaptım. Sıfır fire imkansız. çiğ et satmıyorsun.

250 kg döner çok çok büyük bir rakam. 250 kg döneri kaç usta kesecek, personel giderini gözden geçirmen gerek.

saitiskender.com

bak şurada franchise veren başka bir firmanın maliyet hesabı var. eti 45 tL den alıyorsun. fire %40 demiş. 100 gr döneri 15 TL den satarak hesap yapmış. kira hariç rakam ortada. buradaki hesaplama asgari ücretten yapılmış. döner ustası daha fazla alır. 15 TL den satarken bile durum bu. 8 TL den satmaya benim hesabım yetmedi.
  • corneillus  (20.04.19 20:05:42 ~ 20:10:12)
@corneillus

arkadaşım verdiğim cevap hoşuna gitmemiş belli. arkadaşın döner ustası tamamda bizde bu işi yapıyoruz. kırmızı et üretiminde, işlenmesinin merkezlerinden birinden, afyondan yazıyorum

afedersin ama tavuk dürümü 8 liradan versen zaten 100 kiloyu geçersin, geçiyorsun. bu dediğimi arkadaşına sorabilirsin.

100 gramı 8 liradan 250 kilo daha çok iyimser bir tahmin, onuda söyliyeyim sana

aylık 20 bin kira ödenecek yere tadilatı, kurulumu, bayilik ücreti falan derken 400-500 lira para gider.

500 bini faize atsan 9-10 bin para getirir. kimse salak değil.
yinede sen inanmak istediğine inan, ticaret başka bir şey
  • tamamhosdiyonda  (20.04.19 20:11:17)
100 gramın içinde bol bol yağ var. Yani aslında 100 gram et yemiyoruz. Daha az oluyor.

  • adwokat  (20.04.19 21:07:25)
45 tl rakamının doğru olduğunu düşünmüyorum .

  • Melange  (20.04.19 22:44:01)
Ankara'da et dönerin porsiyonu ortalama 100 gr olup 20-25 lira bandındadır genelde. Benim merak ettiğim hususlardan biri yakın zamanlı olarak türeyen bu işletmelerin benzerliği, çünkü benzerini bu hafta yüksel ve meşrutiyet caddelerinde de gördüm. Deneme amaçlı olarak yüksel Caddesi'ndeki etinin Toroslardan geldiğini ifade eden dünya dönerden 2*250 gr yani toplamda 500 gr yedim. Aşırı şekilde bitkisel yağ hissettim yerken ve ağzımda kötü bir tat kaldı. Doygunluk hissi olarak mesela ankara için meşhur dönercilerden mutlu dönerde yediğim üç porsiyona tekabül eder. Aşırı bitkisel yağ haricinde algılayamadığım katkılarla gramajın şişirildiğini düşünüyorum, ama yine de çok ucuz.

  • candanag  (20.04.19 23:33:53)
ben de bu tarz yerlerde yedim, döner gayet lezzetli, yani kötü et değil. etin kilosu 45 liradan azdır, bir de belirli yüzdesi koyun eti ve yağdır. Artı sürümden kazanma vardır işin içinde.

  • gezegen olan pluton  (21.04.19 00:03:42)
uzun uzun maliyet hesaplarına girmeye gerek yok. zaten okumadım bütün hesaplamaları.

dükkan açma bedeli olarak 160 şubeden dükkan başına 500.000 liradan toplam 80 milyon lira almış bu firma. franchise bedeli, yok dekorasyon bedeli falan diye. tosuncuk kadar olmasa da iyi para.

80 milyonun bir kısmıyla zararına mararına 3-5 ay, hadi bilemedin 1 yıl et satar şubelerine. sonra da der ki şubeye "etin kilosu şu kadar oldu. alırsan ekime, almazsan kasıma kadar. ister bu fiyattan al, yüksek fiyattan sat, istersen de dükkanı kapat git". yatırdığı parayı çıkarmak isteyen şubeci, artık herhangi bir dönerciden ve herhangi bir döner fiyatından farkı kalmamış dükkanını döndürmeye çalışır, ona da gücü yetmeyen kapıya kilidi vurup batar. firma da şube açtırmak için aldığı 80 milyondan kalan 40 milyonla mutlu mesut yaşar. üstelik işin içinde en ufak bir dolandırıcılık, kandırıkçılık yok. tamamen yasal.

gidip yiyen için mis gibi döner, gönül rahatlığıyla yiyin. ama gaza gelip dükkan açacaksanız elli kere düşünün.

birkaç aya kokusu çıkar. aha buraya yazıyorum. umarım yanılıyorumdur.
  • kibritsuyu  (10.07.19 18:15:10 ~ 18:17:23)