[]

Yapay dil nasıl oluşturuluyor?

Selam yüksek valyrian konuşabilenler,

Yapay dil nasıl oluşturuluyor? Çocukken hepimiz uyduruk bir dil oluşturmuşuzdur fakat bu yapay dillerin gramer yapısı neye göre belirleniyor? Mesela ben çocukken kendimce şifreli dil oluşturmuştum ve Türkçenin cümle yapısına göreydi. Bu dilbilimciler sıfırdan bir gramer yapısı mı oluşturuyor ya da kelimelerin değişimleri filan da bu dillerde yer alıyor mu?


 
benim bildiğim esperanto farklı dillerin senteziyle oluşturulmuş. sıfırdan bir dil değil. bu dilin grameri hiçbir istisna ya da düzensizlik barındırmıyor bildiğim kadarıya. önden veya sondan eklemeli bir dil. cümle düzeniyle ilgili aşağıdaki yazı wikipedia'dan alıntı:

Word order is comparatively free. Adjectives may precede or follow nouns; subjects, verbs and objects may occur in any order. However, the article la "the", demonstratives such as tiu "that" and prepositions (such as ĉe "at") must come before their related nouns. Similarly, the negative ne "not" and conjunctions such as kaj "and" and ke "that" must precede the phrase or clause that they introduce. In copular (A = B) clauses, word order is just as important as in English: "people are animals" is distinguished from "animals are people".

yani özet olarak cümle içindeki sıra önemli değil fakat "insanlar hayvandır" ve "hayvanlar insandır" cümlelerindeki fark gibi bir fark oluşabilir. yani almanca'daki gibi that, because, who gibi bağlaçlardan sonra yüklemin sona gitmesi gibi öğrenmeyi ve konuşmayı zorlaştırıcı şeylerden olabildiğince kaçınmışlar.
  • bohr atom modeli  (20.04.19 12:38:00) 
aratman gereken keyword "conlang" (constructed language). quora'da ve yabanci kaynaklarda baya detayli aciklamalar var.

www.quora.com
www.wired.com
conlang.fandom.com
  • crucio  (20.04.19 14:07:35 ~ 14:08:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.