Yamuk plak ucu düzleştirmek

Merhabalar!

Geronimo Türkçesi ile attığım başlık, konuyu gayet güzel özetliyor esasında. Plak veya genel itibariyle yapıldığı materyal olan PVC konusunda fikri olan herhangi biri varsa, memnuniyetle karşılayacağım.

i.hizliresim.com

Eklediğim görsellerde göründüğü üzere; plağın kendisinde değil, kenarında bir yamukluk var ve daha ilk şarkıya gelmeden bitiyor bu deformasyon. Çok küçük bir kısım yani gerçekten.

ekşi sözlük'te yazılan şahane bir entry vardı bununla alakalı (bkz: #21178440). Yazarına sordum az evvel, "Düz bir zemin üzerin önce plağı, ardından plağın üzerine kalın bir ansiklopedi koymamı; ansiklopedinin de üzerine, içi sıcak su dolu tencere yerleştirip soğuyana dek bekletmemi." söyledi.

Plak tamamen yamuk olmadığı için çekiniyorum böylesine büyük bir işe girişmeye. Plağa zarar gelsin istemediğimden elim ayağıma dolaştı, resmen bildiğim her şeyi unuttum. Her neyse, ornette rumuzlu kullanıcının önerisi midir en doğru ya da mantıklı olan, başka bir alternatifiniz var mıdır?

Düzenleme: Düzenleme: herseyi birakip gitmek istiyorum'un önerisi olan 'sıkıştırarak ısıtma' haricinde, gunesimden kac rumuzlu kullanıcı da şunu önerdi, noktasına virgülüne dokunmadan iletiyorum, belki birilerinin işine yarar: "2 adet 33x33 düz seramik, aynı ebatta kesilmiş 2 adet kasaplardan alınan yağlı kağıt ve 33x33 ebatlarında 10 mm sanayide kestirilmiş saç. Malzemeler bunlar. Bol Güneşli bir günde en alta seramik, üste yağlı kağıt, plak. Üstüne yağlı kağıt, üstüne tekrar düz yüzeyi plağa bakan seramik konulacak. En üste kesilmiş saç plaka. Plakanın üstü siyaha boyanırsa daha iyi olur, sıcağı toplar. Bir gün akşama kadar duracak. Plaka soğuyana kadar beklenecek."

Facebook’ta plak Pazar’ı diye bir grup var oraya sorabilirsiniz. Sanırım zihni müzik de düzeltme için alet var ama pahalınolabilir elinizdeki plak kıymetliyse iş görür. Benim duyduğum yöntem ise iki cam arasına koyup sıcak bir şeyi üstüne koyuyorlardı sanırım.

  • herseyi birakip gitmek istiyorum  (20.04.19 17:14:36)