[]

Araç kullanırken cep telefonu ekranına bakmak suç mu?

Geçen gün gideceğim yeri bulabilmek için cep telefonundan navigasyona bakıyordum.
Cep telefonu elimdeydi.
Bugün cep telefonu ile konuşmaktan eve ceza geldi.
Konuşmuyor olsak da ekrana bakmak suç mudur?
Benzer ceza yiyen var mı daha önce?

 
Cep telefonu ekranına bakmak ya da telefonla konuşmak tek başına suç değil. Mesela telefonu arabaya sabitleyip navigasyona bakabilirsiniz ya da sesi hoparlöre verip konuşabilirsiniz.

Ama telefonu elinizde tutuyorsanız ister konuşun, ister mesaj yazın, ister navigasyona bakın, eliniz sürekli dolu olduğu için sürüş hakimiyetiniz düşüyor ve potansiyel tehlike yaratıyorsunuz.

Benzer şekilde araba sürerken bir elinizde simit tutup atıştırıyorsanız ya da kahve içiyorsanız bu da ceza sebebi. Telefona özel bir durum değil yani.

Zamanında babam araba sürerken simit yedi diye ceza yemişti :)
  • crown  (17.04.19 12:49:56 ~ 12:50:55) 
peki gerçekten bilmediğim için sormak istedim;

bunlar (tek el ile araç kullanmak, kahve içmek vb.) trafik güvenliğini tehlikeye sokan hareketler suçuna mı giriyor yoksa başka bir madde mi var acaba?
  • la lykia  (17.04.19 12:54:12) 
Cep telefonunun elinde olması sürüş esnasında cep telefonu kullandığın manasına geliyor. Elinde tutuyor olmandan kaynaklı bir sıkıntı var.


  • roket adam  (17.04.19 13:39:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.