7500 tl maaş mümkün mü?

Aselsan, roketsan, tai, havelsan gibi firmalarda yeni mezun yüksek lisansi olmayan birinin bu maasi almasi mumkun mu? Dogrulugu nedir? Kimler alabilir?

7500 yuksek bir maas degil. Boyle firmalarda alinabilir.

  • balpolen  (16.04.19 17:37:05)
7500 para değil +1
net mi brüt mü?

  • karsiyakaliyiz  (16.04.19 17:40:22)
Net. Yeni mezun deneyimsiz muhendis icin buyuk para malesef. Imkansiz degil mi yani?

  • fatminka  (16.04.19 17:43:46)
Bir ay tek bir ay çift alınan yerlerde zaten başlangıç 6bin falan. Biraz pazarlıkla 7.5 normaldir pozisyona göre. Şehirdışına çıkıyorsa 10kya ulaşır rahat.

  • bahoho  (16.04.19 17:44:24)
Saydığın firmalar verir veriyor da. Ancak bu firmalar sadece belirli üniversitelerden adamları alıyo.

  • Mcfly  (16.04.19 17:56:49)
alan yeni mezun itü’lü arkadaşım var ama 7k alıyor. imkansız değil. Ama dil/bölüm/üniversite/staj vb etkili. atıyorum, Dumlupınar üniversitesi mühendislik mezununu kolay kolay almazlar

  • KaraSakall  (16.04.19 17:57:50)
ilgili kişi, öğrencilik esnasında kilit bir konuda yetkinlik sahibi olmayı başarmışsa mümkün. örnekleri çok olmamakla beraber var yani.

  • zgrydn  (16.04.19 18:12:13)
Gayet mümkün.

  • Hakan1980  (16.04.19 18:16:26)
Kimse size durduk yere -hele bu devirde- 7.500tl maaş vermez. Sen bakma, öğretmen bile maksimum 5'leri görüyor. Kendini geliştirmelisin.

  • beni arayan olursa banyoda de  (16.04.19 18:33:14)
Aselsan'a uçak mühendisi olan arkadaşım yüksek lisanssız ve tecrübesiz olarak belirttiğin maaştan daha fazlasına başladı.

Savunma sektörünün maaşlarının "dünyadaki insanların %99'unun adını bildiği kurumsal bir firma"dan az olduğunu sanan, zayıf düşünme becerisine sahip ve yüksek ihtimalle torpilli mühendisleri görmüş olduk :) popüler şirket=yüksek maaş diye bir denklem yok. Benim çalıştığım şirket de global bir şirket ve kimse şirketimi tanımıyor, ama maaşımı duyan herkes de google'da aratıyor :)
  • hümanist tabutçu  (16.04.19 19:55:03)
Odtu mezunu da olsan zor. Beyaz esya sektorunun dunya devinde calisiyorum. Aselsan ozel bi yer. Devlet var icinde. Ozel sektor yeni mezun bir muhendise su siralar iyi bi yerde 4500 tl 5000 tl civari veriyor

  • lion de la Turquie  (16.04.19 19:57:42)
havelsan-aselsan gibi yerler 5-6k gibi ücretle başlatıyor yeni mezunları. aselsan daha fazla. ve 16 maaş veriyor. yani 6*16/12 desek 8 bin yapıyor. 5k olsa 6.6 yapıyor. yani evet veriliyor.

  • tinky winky  (16.04.19 20:09:20)
Aselsan 16 maaşla aylık 8 civarı veriyor. Yurt içi yurt dışı görevleri katınca 9 civarı oluyor. Arkadaştan biliyorum

  • glamdr1ng  (16.04.19 20:29:01)
1300 dolar maaş normal.

  • monkey  (16.04.19 21:04:47)
Aselsanda maaşlar epey arttı. onun dışında başka özel firmalarda da gayet mümkün. Bir çok teknololoji ihraç eden firma %25 + %20 zam yaptı. 18 yıldır sektördeyim, altı ay öncesine kadar iki yıl boyunca bir dünya mühendis alımı sürecine teklifler dahil katıldım. Aselsan gibi yerlerden de mühendisler aldık.teklif aşamalarında görüyordum bu paraların epey üstünde alıyordu genç arkadaşlar. Orada yöneticilik yaparken ayrılıp yurtdışına giden arkadaşlarımdan da iyi kötü duyuyordum maaş skalalarını.

Öyle 100 kişide 3-5 değil, eli yüzü düzgün universiteden mezunsan (odtu bilkent itu bogazici sabanci koc) 8bin liranin üstünde başlayıp bir yandan da master yapabileceğin yerler var.

Ha, asgari ucret veriyorum diyecek veya vestel vs gibi yerler de var tabi. Burada girdiğinde ne kadar maaş alacağından çok bahsettiğim türde firmalara kabul edilip edilmeyecegin önemli.

Yeni mühendis olarak odaklanman gereken önce maaş olmamalı bence, bu da bahsettiğim mülakat süreçlerinde gördüğüm en net şeylerden birisiydi. Özellikle ilk iki üç yılını iyi değerlendirmeni öneririm.
  • nop  (16.04.19 21:19:56)
Ilk iki uc yil nasil iyi degerlendirilebilir sizce? Hacettepe ele elo mezunu, ozel ogrenci olarak yüksek lisans dersleri almaya baslamis birinin aselsan icin sansi nedir? Neler yapmali mulakatta?

  • fatminka  (16.04.19 22:07:47)
ne is yaptigina bagli. bilgisayar muhendisligi icin konusacak olursam, adini saydigin savunma sanayi sirketlerinden cok daha yuksek maaslar veren sirketler var.turkcell, vodafone gibi kurumsal sirketlerde bu maaslari yeni mezun olarak alamazsin cunku 1- talep fazla 1- bu sirketlerde gercekten duzgun kodlama yapmani gerektiren bir is yapilmiyor. ortalama bir muhendis bu sirketlerde calisabilir. fakat yeni mezuna 7500 ve ustunde maas veren ozel sirketler var. kriter: gercekten iyi is yapan ve teorik alanda da bilgi sahibi yazilim muhendisi olmak

  • crucio  (16.04.19 22:29:58)
washe +1

bahsettiğin firmalarda o paraya çalışan toplam personel sayısı bir senede verilen ilgili mühendislik alanlarının mezun sayısının %1'i bile değil. "ne var ağbii alınıyor o para" demek aldatıcı o yüzden.
  • Jux  (16.04.19 23:12:53)
Havelsan'da ürün müdürü eski sevgilim 10-11 gibi bir şey alıyordu. 7500 alacağını sanmıyorum yeni mezunun.

  • marla is in my head  (17.04.19 17:04:33)
aselsan'da 7 bin alır yeni başlayanlar. 5 sene tecrübeli arkadaşım 10-11 civarı alıyordu.

aselsan müdür olmadan 20 bin lira maaş alınan tek şirket olabilir türkiyede. maaşlar çok yüksek.
  • antikadimag  (20.04.19 01:10:51)