Bir bankadan kredi çekip, başka bir bankada faize yatırmak mantıklı mı?

Bir arkadaşım böyle bir şey düşündüğünden bahsetti. Ben tam anlayamadım. x banka düşük faizle kredi veriyor, y banka da yüksek faiz veriyor vs. gibi şeyler var gerçekten.

İhtiyacımızdan fazla kredi çekip böyle değerlendirmek mümkün mü fazla parayı?

Mümkün gibi. Matematikle pek alakam yok ama siz denklemi çözün. Bugün Halkbank 1.75 faizden kredi veriyor. 10bin çektiniz diyelim. 12 ay, ayda 951tl'den ödeme yaparsanız, toplam 11.400tl ödüyorsunuz. 1.400tl zarar yazalım.

Çektiğiniz 15.000tl'yi ing bank "hoşgeldin faizi"ne yatırırsanız yıllık %21 gelir elde edeceksiniz. 15.000tl 12 ayda 17.650tl yapıyor. 2.650tl kar yazalım.

2650 - 1400 = 1250tl. bir yılda. 10bin tl üzerinden.

Mevduattaki parayı elleyemiyorsunuz.
Büyük paralarda gelir daha çok olur sanırım ama buradaki iş krediyi erken kapatabilmekte. Kredi 18 - 24 ay taksitli olunca sanırım pek bir anlamı kalmıyor.
  • beni arayan olursa banyoda de  (16.04.19 18:41:01)
Çok emin olmamakla birlikte vadeli mevduatta vade uzadıkça faiz oranı düşüyor. Yani kısa vadeli mevduatla uzun vadeli kredi çekemezsin zannımca. Ayrıca gelen faizin en az %15 vergisi de var.
Bu fikir her zaman işlese bankalar sürekli zarar ederdi bence.

  • piranase  (16.04.19 19:27:52)
Kullanacağınız Kredi için dosya masrafı ve hayat sigortası ödersiniz, Mevduat hesabında da %15 Stopaj vergisi ödersiniz. Bu iki gider kalemini hesaba dahil ederseniz muhtemelen zarar edecektir arkadaşınız. Bu şekilde para kazananlar var mı bilmem ama atacağınız taş ürküteceğiniz kuşa değmeyebilir. Ayrıca Bankalar bu durumu çakarsa kredi puanınızı düşürüp finansal sicilinizi bozabilirler.

  • solo  (16.04.19 20:50:57)
Nadiren 1-2 aylığına böyle fırsatlar yakalanıyor olsa da istisnalar kaideyi bozmaz, zarar edersiniz. Yukarıda bir arkadaş hesap yapmış ama 10bin çekip 15bin mevduat yapmış...

İşin doğasına aykırı.
  • orient blue  (16.04.19 23:26:22)
Bu arada bunu yapsaniz bile bankalar bu durumu cakamaz. Bir banka diğer bankadaki mevduatı göremez. Öte yandan bu puan düşürmeyi gerektirecek bir eylem de değildir. Ancak borclulugunuz arttığı için buna bagli olarak puan düşebilir, o ayrı mesele.

  • orient blue  (16.04.19 23:28:24)
Teşfikli kredilerle mümkün, onun dışında yoldan geçen bir vatandaş olarak özel bir bankadan alacağınız kredide 100.000 lirada senede 100 TL anca kar edersiniz, o da çok şanslıysanız :)

Ama mesela geçtiğimiz yıllarda Halk Bankasının Esnaf Kefalet ile anlaşmalı esnaf kredileri vardı yıllık %5 faiz oranı ile. O zamanlar mevduat faizleri de %14'ler civarındaydı, haliyle arada biraz marj vardı.
  • talasas  (16.04.19 23:40:53)
Orientblue +1 o istisnada secimden önceki 1-2 aydı kamu bankaları 1,10 la borc yapılandırdı, 1,50 ile kredi verdi

  • primetime  (19.04.19 21:38:36)