Siz olsanız ne yapardınız, Fikir verin

Merhaba arkadaşlar
Yaşım 28, istanbul da ailem ile yaşıyorum, aramız limoni sadece uyumadan uyumaya eve gidiyorum.

4 sene önce almış oldugum evden dolayı verdikleri peşinatı geri ödemem gerekiyor 50.000 TL

Özel bir şirkette çalışıyorum 3,750+AGİ maaşım var(Bu ay terfi aldım, ufak da olsa zam yapılacak)

Aldığım ev kirada 750 TL kira gelirim var
Ek olarak yaptığım birkaç işten ayda en az 700 TL ek gelir sağlamaktayım
Toplam da elime ayda 5,390 TL para geçiyor

Konut kredim ve 3 adet bireysel kredi ödemelerimin toplamı 4,085 TL

Bankalara bugün itibariyle erken kapama tutarı olarak,
Konut kredisi; 60,000 TL
Bireysel krediler; 64,300 TL
Kredi kartları+ Kmh; 19,550 TL
Ve aileden ev alırken alınmış olan 50,000 TL

Toplam borcum 193,850 TL

Aldığım evi satılığa çıkardım, İStanbul yeni havaalanına yaklaşık 10-15 dk mesafede, aklımdaki rakam 240,000 TL.
Evi sattıktan sonra tüm bu borçları kapatıp, cebimde 40-50,000 TL para kalacak,çalışmaya devam edip ufak ufak faiz geliri vs sağlayıp paranın değerini ufakta olsa bir kar elde etmek, askere gidip gelene kadar.
Askere giderken yaklaşık olarak 50,000 TL tazminatı da üstüne koyup 6 ay askerlikten sonra tekrar çalışmaya devam edip birikmiş olan 100-110.000 neyse artık yolumuza devam etmek.

Biliyorum çok uzun oldu, bir çoğunuz okumayacak geçecek vs ama okuyan kardeşlerim/abilerim/ablalarım,
Evi mümkünse satmamak istiyorum ama bunun için elime geçecek toplu bir para vs yok, tazminatım dışında. O para da zaten olurda evi satmaz/satamaz isem askere gittigim zaman bu saydığım borçlar için taksit ödemelerim olacak bir nevi sigortam

Siz olsanız benim yerimde nasıl hareket eder, çıkış yolu arardınız.
Başından geçen muhakkak vardır veya etrafında.

Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim

Tazminat kapısı kapanmadan hemen askere gitmenin yolunu bulmaya bakardım.

  • cakabo  (16.04.19 17:04:44)
cakabo o konu aklımda, çalıştığım şirketten yasa geçmeden önce çıkış giriş bi ayarlama yapacağım gibi, şartlar ne olacak göreceğiz tabi bakalım.

  • birbilsem  (16.04.19 17:09:03)
5390-4085=1350 lirayla gecinebilirsen ayda, 35 ayda 143,850 lira borcunu kapatabilirsin. Aileden olan borcu odeme bu uc sene icinde lol. bu sekilde ev elinde kalir...

Diycem ama

240binlik ev nasil 750 lira kira getirir yahu? rezalet bir yatirim. Ben mi yanlis anliyorum?
  • hot potato  (16.04.19 17:15:52 ~ 17:16:16)
potato, kiracı tanıdık ve aldığımdan buyana oturuyor olduğundan miktar düşük, ortalama 900-1300 arası değişiyor kira tutarı şuan için.

1350 sırf bana kalsa zaten dediğin gibi yapacağım :) 4085 in içinde sadece krediler var, kartlar yok :(
  • birbilsem  (16.04.19 17:22:55)
Evi satma,
Askere giderken alacağın tazminatı ailene ver. Kendini toparlayana kadar da ailenle kal, sonra ayrıl.

  • aylakadam  (16.04.19 17:27:18)
o ev gercekten 240 bin ediyorsa direk sat diye dusunuyorum zira cok ciddi para kaybediyorsun. ayni sey degil farkindayim ama mesela su an enpara aylik 3920 lira faiz diyor 240 bin liraya. 3920 nere 750 nere.

  • hot potato  (16.04.19 17:28:04)
yerinde olsam kiraya zam yapardim, ailemden aldigim borcu da biraz daha bekletirdim. tazminatla da diger borclarin bir kismini kapatirdim.
evi satip satmayacagima da askerden sonra karar verirdim.

  • pilav  (16.04.19 17:30:56)
aylakadam, amacım bir an önce toparlanıp ayrılmak askerden önce veya sonra ilk fırsatta

potato, evi 150.000 TL ye aldım 2015 8. ayda, ozamanki mevduat faiz oranları ile şimdiki arasında fark var, Evin değerini ben kafamdan çıkarmadım eksperin belirlemiş olduğu miktar aralığında

pilav, zam olayını eğer dediğin gibi satmaz isem bu şekilde yola devam edersem uygulamaya sokacağım, ama bu kiracı ile ama başka bu miktarda kalmayacak, önerin aklımda ;)
  • birbilsem  (16.04.19 17:39:05)
Evi sat. Niye aldın ki zaten. Kar mı ettin bi düşün. Eve ödediğin paraları dolar alıp koysaydın daha karlıydın.

  • Hakan1980  (16.04.19 18:20:51)
aileye borçlandığımı söyleyip süre isterim, kalanı için de dişimi sıkıp kapatmaya çalışırım.

bu sene sana kalan para 1300 lira, epey zorlar. ama seneye bu 1300 olur 1800, sonraki sene olur 2500 falan derken düze çıkarsın. tek yapman gereken bir iki sene dişini sıkmak.

asla ilave borç yapmam, evi de satmam.

borç kapanır, ama ev bir daha alınmaz.
  • babilbaligi  (16.04.19 20:12:29)
borçlarından da anlaşıldığı üzere ev alabilecek kadar gelir-gider dengeni oturtamıyosun. zaten evin bu saatten sonra prim yapması durumu da 1-2 sene içerisinde kriz bitene kadar söz konusu olmayacak.

kişisel tavsiyem evi satıp borçlar sonrası sana kalanı ve askere giderken tazminatını alıp dolar, altın vs. yatırman yönünde. bence ekonomik olarak ülkenin zorda olduğu bu dönemde askere gidip gelirsen döndüğünde elindeki para ile ne yapacağını rahat kafayla düşünme fırsatın olur.
  • laragofret  (17.04.19 00:57:41)
Tablona baktığımda inanılmaz kötü bir gelir gider yönetimi görüyoruz. ayda 4000 küsür geliri olan biri aylık ödemesi 4085 lira olan toplam 193 bin liralık borca nasıl girer? Evi zararına da olsa acilen satıp bunlardan kurtul, gelirini artırmaya odaklan derim. Yoksa iflas etmiş durumdasın, zaten yaşamıyorsun şu anda yani. Sat kalan parayı dolara ya da faize yatır, kredi ödemekten kurtul kiraya çık derim, yoksa böyle bi hayat yaşanmaz.

  • roket adam  (17.04.19 11:00:58 ~ 11:01:36)