Soğan Bey ne yapıyorsunuz?

Bu soğana ne oldu da kıtlık oldu cidden merak ediyorum.
En kolay yetişen şey yahu?

bak babuş,
soğan kolay yetişiyor 1tl
kivi zor yetişiyor 5 tl

soğan'da kar 0,2tl
kivi'de kar 2tl

sığır yöneticiler soğan ekmeyin kivi ekin hem iç pazarda karlı satarsınız hemde yurtdışına satarsınız,
soğan'ı da ihale ile yurtdışından ucuza alırız dediğinden dolayı o yıl kimsenin soğan ekmediğini düşün.

o yılda (2018) doların 2 kat arttığını ve soğan ihalesini dolarla yaptığını düşün.
ihale parası çıktı iki katına
kimse soğan ekmedi
yol benzin iki katına çıktı
yurtdışındaki firma peşin ödeme istiyor parasını da veremedin.

dolayısı ile soğan fiyatı fırladı
kivi aynı kaldı.

artık senden eti kivili yaparsın

www.zesprikiwi.com
  • dedim dedim de kime dedim  (16.04.19 14:07:52)
üstteki arkadaşın dediği gibi bol bol kivi yiyorum ben. migros'ta 4.5 lira.

  • diffarentiationation  (16.04.19 14:14:06)
sadece soğanla alakalı bir durum yok. pırasa, patlıcan vs bütün sebze ve meyveler ateş pahası. bizim okulun yemekhanesinde artık patlıcanlı yemek çıkmıyor.

tarım politikası, tarım stratejisi diye bir şey yok devlet katında.

tarımı küçümseyip, varını yoğunu betona yatırırsan sonra böyle aç kalırız işte.
  • sfteses  (16.04.19 14:19:32)
  • cemiyetin ünlü siması  (16.04.19 15:02:22 ~ 15:05:24)
E o zaman bu sene çiftçiler para ediyor diye bol bol soğan ekerler, seneye ucuzlar. Ama bu sefer diğer sebzelerin daha pahalı olur?

  • prizmatik  (16.04.19 15:08:54)
prizmatik'in içinden berat albayrak çıktı.

hacı bu işin planlı programlı nüfus, iklim e göre planlanması lazım.

araba değil ki bu bu sene komple passat basasın.
  • dedim dedim de kime dedim  (16.04.19 15:12:23)
Sanırım durumun sebeplerinden biri, doların çok yükselmesi. Millet elindeki iyi soğanları dışarı satmış. İçeride kıtlık olunca bu sefer elalemin kötü soğanlarını ithal ettik. Satılan soğanların kötü olmasının sebebi bu galiba.

  • prizmatik  (16.04.19 17:36:18)