çeşitli istatistikler paylaşan bir twitter hesabı sizce tutar mı?

selamlar, her gün işim gereği kamuya açık olmayan çeşitli konularda elimden veri geçiyor. türkiye halkı bir istatistiki oranlı tablo görünce kendince -disipline dayanmadan- niyeyse anlamasa dahi ilgi gösterip kendince çıkarım yapmayı seviyor.
ben bu çıkarımı tamamen twitter'dan yapıyorum, The Spectator Index ve Conrad Hackett gibi hesaplar en örnek verebileceğim hesaplar.
bu arkadaşlar hiç bir harici iktisadi değişkene gerek kalmadan örn: yunanistan ve tr için 1980 gdp ve 2010 gdp değişkenleri alt alta şekilde paylaşıp epey beğeni alıyor. baktığınızda çıkarım yapılamaz bir veri ancak (sosyoekonomi ve/veya eğitim durumu bağımsız olmak üzere) insanlar beğenip "ooow" diyebiliyor veya kendince tr böyleyken yunan böyle işte gerçek türk gücü!! diyebiliyor.

daha sofistike, daha güncel böyle şeyler paylaşmak insanların ilgisini çeker mi sizce?
maksat: hobi+para kazanmak orta vadede.

pasta grafik insan evladının zayıf noktası.

  • Whily  (15.04.19 21:56:24)