Yine faiz ile hayat geçirme sorusu ?

Kıymetli Banker Kastelliler,

Geçen gün bir arkadasım ile gerçekleştirdiğim sohbetin içinden çıkamadım bu nedenle sizlerinde görüşlerini almak isterim diye mevcut olayı buraya bırakıyorum.

Durum şöyle ceryan ediyor, Arkadaşımın 600 bin tl ederinde bir evi var hayatında bu evden başka bir malı mülkü yok, kendisi bu evi satıp faize yatıracağını bu faizin aylık getirisinin 9 bin küsur olduğunu söyledi, 3 bin tl ilk evde otursa bile eline kalan 6 bin tl ile rahat geçinirim dedi, zaten çalıştığım yerden 3,500 lira alıyorum hemde bi dünya sinir stres çekiyorum dedi.

Kendisine yok enflasyon falan filan dedim ama, birader sende çalışıyorsun senin paran enflasyonda erimiyor mu ? en azından ev de yatarım erirse de öyle erisin dedi.

Ben çözemedim durumu, 600 bin yok bende ama mevcut durumda gerçekten 150-200 bin parası olan adam çalışmadan yaşayabilir mi?

Arkadaşına enflasyonu şöyle açıklayabilirsin

600 bin tl
15 Nisan 2015 - 223 bin $
15 Nisan 2016 - 210 bin $
15 Nisan 2017 - 163 bin $
15 Nisan 2018 - 146 bin $
15 Nisan 2019 - 103 bin $

ediyor.
  • Corc  (15.04.19 12:36:27 ~ 12:38:05)
Ben eldeki tek birikimle ev almaya her zaman karşı olan, ticarete gönül vermiş biriyim. Ama ev almış birinin de sudan sebeplerle ev satmasını almasından daha mantıksız bulan biriyim. Ev almak kolay değil satınca parayı türlü sebeplerle yemek kolay. Yerinde olsam arkadaşınızın zor da olsa işimi değiştirir ve ek gelir için e ticaret ve yapmasını öneririm.evi satınca sadece faiz geliri elde etmeyecek, evin yıllık değer kazancından olacak.bir gün tekrar ev almak istediğinde 600 bine daha kötü bir ev alacak.arti stresli bir işte çalışmaktan daha yorucu bir şey varsa o da evde tembellik yapmaktır insanı miskinlestirir bunalıma sokar.
Ha şunu da söyleyeyim. İşinden istifa Edip veya kovulup evde oturduğu ikinci üçüncü ayında doğru bir fikir bulup o fikirle iş yapıp hayatına basamak atlatıp iyi ki istifa etmişim ya da kovulmusum diyen çok arkadaşım var iş kurmasına vesile olduğum ama bu yapı meselesi herkes yapamaz. Arkadaşınızın derdi evde oturmaksa sonu kötü olur. Tembel adam ehli keyf adamdır şimdi günün çoğunda çalıştığı için 3500 yetiyor ama calismiyorken 6 bin de yetmez.

  • gurur  (15.04.19 12:38:53)
@retorique Neden :) ben zaten bu mantığı tam kavrayamadığım için dordum, bana açıklayabilir misiniz?

@Corc , bak bunu anladım, bu doğru ama herif ana param zaten duracak, sadece faiz ile yaşayacağım diyor,
  • paramolacak  (15.04.19 12:39:39)
@gurur teşekkürler :)

Adamın niyeti şu, kız arkadaşı ile evlenecekler yakın zamanda kız arkadaşının iyi bir geliri var e bende faiz ile kendi yapmak istediğim işleri yaparım diyor esasen, mevcut işinden çok sıkılmış ve mevcut işi yapmak istediklerine engel oluyor. İşi bırakıp parasız da kalmak istemiyor.
  • paramolacak  (15.04.19 12:41:56)
@paramolacak

işte ben de o yüzden yazdım
Şimdi o ev bugün 600 bin ediyorsa, 5 sene sonra 1000.000 edecek kayıp yok
ama o nakit para 600bin tl, bugün 100k $ sa, 5 sene sonra 60k $ olacak
600bin tl atıyorum, 100 tane 4k televizyon almaya yetiyorsa bugün, o gün 50 tane almaya yetecek

Rakam 600bin tl olacak ama, gücü düşecek, dolarlı cevabımda gördüğün gibi.
eriyecek o para değer olacak.
  • Corc  (15.04.19 12:42:42)
İş yapacaksa tamam. O konuda da vereceğim tavsiye parlak fikirler peşinde kosmasin, basit gercekler üzerinden zaten tutmuş fikirleri kovalasin.40 yıldır ticaretle uğraşan bir ailenin 20 senedir kendi işini yapan bir evladı olarak söylüyorum.para her zaman gozumuzun önünde olan ama sırf kendi ilgi alanımıza girmediği için farketmedigimiz ama milyonlarca insanın 10-20 tlsini kolayca ve defalarca harcadığı islerdedir.

  • gurur  (15.04.19 12:45:58)
@gurur buraya yazan dostların fikirlerini kendisine okutacağım :)

  • paramolacak  (15.04.19 12:51:49)
yanlış biliyorsam birileri düzeltsin ama dolar hesaplarına da faiz veriyorlar. 100k dolarak %2.5 ile %3 arasında faiz alabilir. hem enflasyona karşı parası azalmaz hemde yine kazançlı çıkar.

  • kraldan cok kralci  (15.04.19 12:52:20)
@retorique

Yahu yapma şimdi anlamaz o işlerden, birde girerse elindekini de kaybedecek ):
  • paramolacak  (15.04.19 12:52:38)
sorun arkadaşının 30 yıl sonra da 6 bin lira ile geçinmek durumunda kalması olacak.

paşa gönlü bilir, sana ne?

p.s. 100 bin dolara yıllık 3 bin dolar düşer, o da aylık 250 dolar eder. o parayla geçinecekse bence sorun yok.
  • babilbaligi  (15.04.19 12:59:42 ~ 13:01:39)
@kraldançokkralcı ,

Doğru veriliyor ancak faiz oranları çok çok düşük 100 bin usd ye 70 dolar aylık faiz veriyor adamlar
  • paramolacak  (15.04.19 13:01:05)
Anaparasını korumasından kasıt esas enflasyondan korumasıdır. Türkiye'de enflasyon belirsiz bir roller coaster olduğu için yapacağı şey çok riskli. Ancak ABD'de Kanada'da enfalsyonun %1-2 olduğu yerlerde bunu yapmak gayet makul, yapan da milyon tane insan var, financial independence konulu bloglara bakabilirsiniz örnekler için.

Yapılması gereken şey her yıl anaparanın üzerine anaparanın o yılki enflasyon farkını, kişinin o yılki masraflarını ve bu masrafların enflasyon farkını koyabilen bir yatırım yöntemi bulabilmek.

(ön not: aşağıdaki örnekte rakamlar hesaplama kolay olsun diye seçilmiştir, gerçek hayatla ilgisi yoktur.)

Yani misal 100k para var diyelim elinizde. Yıllık enflasyon %5 olsa 1 yılın sonunda anapara en az 105k olmak zorunda ki 'korunmuş' olsun. Buna ek olarak sizin 1 yıllık harcamalarınız var, ona da hadi diyelim 36k (ayda 3k). Ne etti? 105 + 36 = 141k. Ancak, sizin bu harcamalarınız da enflasyon oranında artacak. Bu şu demek: 1. yıl 36k harcıyorken 2. yıl birebir aynı kalemlere 36+36*.05 = 37.8 harcıyor olacaksınız.

Dolayısıyla sizin bu standartta hayatınıza devam edebilmeniz için 100k olan anaparanın üzerinde
i) 5k enflasyon farkı (enflasyon %5 olmak koşuluyla)
ii) 36k geçim masrafları (aylık 3k harcadığınızı varsayarak)
iii) 1.8k geçim masraflarına enflasyon farklı (ek güvence)
koyabilen bir yatırım yapmanız lazım.

100k'yı bu şartlarda (%5 enflasyon ile aylık 3k harcama) yıl sonunda 100+5+36+1.8 = 143k yapabiliyorsanız yaptığınız iş mantıklıdır. Bunu ister faizle yapın, ister borsayla yapın, ister at yarışı oynayın, hesap değişmez. Aylık harcamaların da şu anki yaşan tarzına göre değişmeyeceğini varsayıyorum, yani çocuk okul neyin varsa ona göre hesaplamak lazım.

ANCAK gerçek hayatta enflasyon %20lerde, 3 sene önce %10'lardaydı, seneye %30 olmayacağının garantisi yok. Bu durum Türkiye'de öngörülemeyeceği için kişi ya kendini garantiye alıp enflasyonu en az %30'dan hesaplayıp ona göre gelir elde etmeye çalışacak, ya bu işten vazgeçecek, ya da eksik hesap yapıp 3 sene sonra 'ne mallık yapmışım yahu' diyip iş hayatına mecburen geri dönecek. Seçim sizin.

son not: ekonomist değilim, hobi olarak financial independence üzerine dünya şey okudum ama atladığım detaylar mutlaka olabilir.
  • taurina  (15.04.19 13:11:26)
Öncelikle yukarıda bir sürü cevap yazılmış ama parça parça olduğu için toparlamak gerekir, yazılanların hepsi doğru ama bir araya getirelim.

1. En büyük yanılgı, Koyarım bankaya paramı faizi ile mis gibi geçinirim, İlk bakışta bankaların verdiği faiz oranıyla gül gibi geçineceğini sanırsın ama işin aslı hiç de öyle değim maalesef, Bugünün şartlarında alacağı faiz en yüksek oranla %20.5 olsun diyelim %15 Stopaj vergisiyle birlikte ayda 6500 TL para girer diyelim cebine, şöyle bir düşününce temiz para gibi ama bir sene sonra cebine hala aynı para giriyorken bu para karşılığında alabileceği ürün miktarı azalır, yukarıda tv örneği vermiş çok güzel bir örnek ama daha güzeli parasının döviz karşılığına bakmak o konuda da @Corc gayet güzel bir tablo koymuş ortaya. Şimdi arkadaşın diyecek ki e ben çalışıp maaş alırken de aynı durumdayım? O zaman ona cevabın şu olmalı çalışırken her yıl maaşın enflasyon oranında zamlanır(!) ve elinde olanı elden çıkartmadan hala para almaya devam ediyorsundur, hayat pahalılığı değişmeyen bir etken burada ama sahip olunan değer hala elinde duruyor.

2. Şu ara ev satmak için en yanlış zaman, çünkü inşaat sektörü kan kaybediyor, inşaat şirketleri iflasın eşiğinde, satılmayı bekleyen binlerce ev ve proje var ama alıcı yok, 1 milyon tl'lik konutlar ederinin 2/3'ü fiyatına satılmaya çalışılıyor, haliyle 600 TL 'lik evi 600 TL'ye satabilecek mi belli değil 600 TL açılış rakamı belirler kendince ama 1 ay sonra panikleyip 400 TL verene razı olabilir yani ev satmak için en kötü zaman almak için ise hep kötü zaman zaten türkiye'de, nedenini şöyle açıklayayım, 2015 yılında özel bir bankadaki temsilcime gidip ev almak istiyorum ne yapsak dedim o da evin tamamını ödeyecek paran var mı diye sordu, olsa gelip bankaya niye sorayım gider alırım dedim, o zaman işinin başına geç paranı toparla türkiye'de şu an krediyle ev almak kadar büyük bir ahmaklık yok amorti süresi 20 yılın üzerinde 400 bin liraya aldığın evi 700- 800 liraya kiraya verebildiğin bir ortamda ev alınmaz demişti, yani arkadaşın ev alarak zaten bir hata yapmış ama şu ortamda evi satmak daha büyük bir hata olur.

3. Peki Daha mantıklı bir seçenek yok mu? Elbette var, arkadaşın elinden gelen bir mesleği icra etmek için evi satıp parasını sermaye olarak kullanabilir, örneğin @gurur'un da söylediği gibi e-ticaret yapabilir parasını bankada döviz mevduatı olarak tutar çok küçük olsa da bir miktar faiz geliri elde ederken e-ticaret ile hayatını idame ettirecek kadar gelir de elde edebilir, küçük riskli e-ticaret günümüzde tercih edilen bir iş dalı. Ancak burada anahtar kriter Mevduatı TL cinsinden değil döviz cinsinden tutması, belki yüksek faiz elde edemez ama parasını enflasyona karşı korumuş olur.

4. Bazı arkadaşlar Ev değerlenir şöyle böyle olur demiş ama Evin değerleneceği de maalesef Türkiye şartlarında belli değil belki o ev 20 sene değerlenmeyebilir belki değeri bile düşebilir, ama döviz cinsinden bir Mevduat Evden daha mantıklı bir yatırım aracı olabilir örneğin doların 1 TL olduğu zamanlarda 600 bin TL'yi mevduat olarak bankaya yatırmış olsan şu anda faiziyle birlikte 600 küsür bin dolar paran olurdu o da günümüz şartlarında 3 milyon 480 bin TL yapardı. Yani yatırım için ev almak ne yazık ki düşünüldüğü gibi iyi bir fikir değil, eğer oturmak için ev alıyorsanız alın ama amaç yatırımsa geri dönüşü 20 yıldan uzun sürecek bir yatırım yaptığınızı unutmayın ve 20 yıl yatırım için çok uzun bir süre onu daha mantıklı enstrümanlarda değerlendirmek daha akıllıca olacaktır.

5. Miskinlik gerçekten çok tehlikelidir bir süre sonra insanda psikolojik sorunlara yol açar, ayrıca arkadaşın eşinin çalıştığından bahsetmişsin, arkadaşın bir süre sonra evde oturmaktan sıkılacak ve eşiyle sorunlar yaşamaya başlayacaktır, çalışan insan kafasında bir şeyler kurgulamaz ama evde oturan insan bir süre sonra saçma sapan şeyler düşünmeye başlar.

Benim nacizane önerim : Eğer illa ki evi satmak istiyorsa satıp parayı dövize çevirip bankaya Döviz Mevduat olarak yatırsın, Eğer uzmanı olduğu bir konu varsa o konuda Youtube kanalı açsın videolar çeksin, ürün tanıtımı vb. 1 yıl sonra kanalı belli bir olgunluğa ulaştığında mis gibi reklam geliri elde eder, parası bankada döviz cinsinden durduğu için enflasyona karşı koruma altında olur bir de üstüne ufak faiz geliri de elde etmiş olur.

Not : Yukarıda yazılanların hiçbirisi yatırım tavsiyesi değildir demeyi de ihmal etmeyelim :)
  • solo  (15.04.19 14:44:52)
Cahilce yazıyorum ama o evi satıp daha ucuz bi şehirden daha ucuz bir ev alsın. Ayda asgari geçim sağlayacak işlere de keyfe keder koştursun. Kalan paranın da bir kısmı vadeli bir kısmı da dövız vs. Bunu bi düşünün

  • cizgilerebasancocuk  (15.04.19 15:36:46)