Yanlış Hesaba Havale Acill!!

Merhabalar,

Garanti ATMsi üzerinden kartsiz işlemle havale yaparken şube kodunu yanlış girip parayı havale ettim. Hemen farkedip müşteri hizmetlerini aradım ama pazartesi günü şubeye gitmemi söylediler. Şuan o paranın acilen karşı tarafa geçmesi lazım. Karşı hesap sahibiyle iletisim kurmanın bir yolu var mı? Konuyu bilen biri varsa acil yardımina ihtiyacım var. Çok teşekkür ederim.

Bu arada mobildeyim editlyemedim buraya ekleyeyim.
Şube kodunda sadece bir rakami yanlış girmişim. Hesap no yu doğru girmişim. Ona ragmen para gitti. Farklı şubelerde aynı hesap numarası olması mumkun mu? Banka garanti tekrar belirteyim.

  • nick ver bakim abine oradan  (13.04.19 19:51:56)
Karşı hesap sahibi ile ancak müşteri hizmetleri aracılığı ile iletişim kurabilirsiniz. Bazı durumlarda, karşı tarafı arayıp bilgi verip sizi aramanızı söyleyebiliyorlar.

Aynısı daha önce başıma geldi iş bankasında, internet şubesinden yanlışlıkla birine yüksek miktarda havale yaptım. Müşteri hizmetlerini aradım, şubeye gitmeniz lazım dediler, mecburen pazartesini bekledim. Havaleyi alan 15 yaşında bir çocuk çıktı, pazartesine kadar parayı bir güzel yemiş, ama öyle böyle yemememiş (30.000 TL civarında bir paraydı) pazartesi hesabında 4'te biri falan kalmıştı. Hesapta kalan kadarını aldım, üzerine bir bardak su içtim. Çocuğun ailesi gariban bir aile olduğu için, yapacak birşey kalmadı.

Neyse sonra bunu bankada çalışan yetkili birine anlattığımda, müşteri hizmetleri karşı hesaba bloke koyabilir, koyması lazımdı demişti. O şekilde bir deneyin isterseniz.
  • talasas  (13.04.19 19:55:14)
Çok teşekkür ederim cevap için. Müşteri hizmetleri bloke koymama konusunda ısrarcı şuan. Pazartesiyi bekleyin diyor. Gönderdiğim meblağ 4000 lira civarıydi. Muhtemelen onlar için düşük bir miktar olduğundan yanaşmıyorlar blokeye. Ama benim için çok büyük bir miktar şuan ve elim kolum bağlı bişey yapamıyorum.

  • nick ver bakim abine oradan  (13.04.19 19:58:33)
Müşteri hizmetlerini tekrardan ara bence. Hesabı bloke edip sana iade etsinler. Adam çektikten sonra ne hayrı kalacak?

  • cemallamec  (13.04.19 20:00:04)
Bazı AVM şubeleri 21:00 21:30'a kadar açık. Yakınlarınızda olan varsa bir o şubeleri deneyin isterseniz. Aşağıdaki bilgiyi internetten buldum.

Ankara Ankamall 10:00 – 21:00
Ankara Optimum/Eryaman 10:00 – 21:00
Ankara Panora Alışveriş Merkezi 10:00 – 21:00
Antalya Migros 10:00 – 21:00
Antalya Terracıty AVM 10:00 – 21:00
Antalya Antalya Dış Hatlar Terminali tüm gün
Antalya Antalya İç Hatlar Terminali tüm gün
Denizli Forum Çamlık 10:00 – 21:00
İstanbul Cevahir AVM 10:00 – 21:00
İstanbul İstinye Park 10:00 – 21:00
İstanbul Capacity AVM 10:00 – 21:00
İstanbul Akmerkez 10:00 – 21:00
İstanbul İçerenköy Carrefour 10:00 – 21:00
İstanbul Ataköy Plus AVM 10:00 – 21:00
İstanbul Atatürk Havalimanı tüm gün
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı 09:00 – 18:00
İzmir Mavişehir 10:00 – 21:00
İzmir Forum Bornova 10:00 – 21:00
Kocaeli Gebze Center Avm 10:00 – 21:00
Artvin Sarp Sınır Kapısı 08:00 – 20:00
Edirne Kapıkule Sınır Kapısı tüm gün
Edirne Hamzabeyli Sınır Kapısı 08:00 – 20:00
Şırnak Habur Sınır Kapısı 08:00 – 20:00
  • talasas  (13.04.19 20:01:23)
Banka mevzularında yanlış hesaba havale/eft yaptığınızda hesap sahibi o paranın sahibi de olmakta. Ola ki o paranın hesaba geçtiğini farkederse gayet güzel harcayabilir. Paranın iadesi için onunla el sıkışmanız gerekir. Çağrı merkezini aradığınızda öncelikle o parayı sizin yanlışlıkla gönderdiğinizi kanıtlamanız gerekir. Banka ilgili hesaba gönderdiğin tutar kadar “kısmi bloke” koyar.

Banka sana hesap sahibinin bilgilerini paylaşamaz. Bu suçtur. Kendileri irtibata geçerler, durumu anlatırlar.

Önemli not: özellikle eft yaparken şube kodu + hesap numarası şeklinde yapmayın. Doğrudan alıcı ad-soyad ve IBAN numarası olarak yapın. Bunda risk daha azdır.
  • silah taciri  (13.04.19 20:05:57)
Cevahir şubeye gittim. Hiçbir şey yapmadılar. Böyle saçma sapan bir şey olabilir mi ya. Pazartesiyi bekleyin diyorlar.

  • nick ver bakim abine oradan  (13.04.19 20:06:22)
silah taciri +1

banka alıcının bilgisini seninle paylaşamaz. alıcı hesaba kafasına göre bloke koyamaz. tutarı yanlış da olsa sen kendi hür iradenle gönderdiğin için sorumluluk sana ait oluyor. şubeyle görüşmen gerekir, telefon üzerinden çözülebilecek bir durum değil.

para iadesi, gönderdiğinin kişinin insiyatifine kalmış bir durum.
  • mahone  (13.04.19 20:31:29)
@mahone , insiyatif derken ödemezse hukuki süreç işletilir

  • mabesa  (13.04.19 22:04:50)