[]

Çeşme ve Sebil Farkı Nedir?

Az önce sınavda çıkan soru aklımı karıştırdı. Elbette farkı biliyorum ama soru şu şekildeydi "Osmanlı zamanında zenginlerin hayır için yaptırdığı su ve şerbet dağıtan nedir?" çeşme ve sebil şıkları vardı. Doğma büyüme İstanbullu'yum, bu şehir çeşmeleriyle ünlüdür buna adım kadar eminim. Sebilden ancak su dağıtılır şerbet olamaz. Yanlış biliyorsam düzeltin.
 
sebil.


  • sutlu nescafe  (13.04.19 15:48:58) 
www.kultur.istanbul

burada da çeşme diyor.
  • melonsucker  (13.04.19 15:54:58) 
çeşmeden nasıl şerbet dağıtsınlar öyle bir kaynak mı var. sebil olacak tabiki, sebile ne takarsanız onu soğutur.

edit: evet yanıldım, pardon. çeşmelerden şerbet akarmış gönderdiğiniz linke göre ilginç
  • zozjotejmnk  (13.04.19 16:07:20 ~ 16:09:19) 
bence attığınız linkte çeşme genel tabir olarak kullanılıyor, pek bir geçerliliği yok. Hayır için yapılan, su ve şerbet dağıtan yapı sebildir.


  • nundu  (13.04.19 16:50:06) 
çeşmeden su akar, sebilden su ve şerbet dağıtılır. Linkte ne yazılırsa yanlış.


  • KaraSakall  (13.04.19 18:37:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.