Olasılık sorusu

Gorseldeki soruyu anlatarak çözebilir misiniz?
Tesekkur ederim.

Sanirim görseli ekleyemedim. Soru şu
İki torbadan birincisinde 5 mavi 5 beyaz, ikincisinde 10 mavi 10 beyaz top vardır. Birinci torbadan bir top çekilip ikinciye atılıyor. İkinciden çekilen topun beyaz olduğu bilindiğine göre birinci torbadan çekilen topun beyaz olma olasılığı kaçtır.

olasılıkta (istenen durum / tüm durumlar) kuralı uygulanır .
istenen durum (birinciden beyaz çekmek ve 2. torbadan beyaz çekmek/ tüm durumlar 2. torbadan beyaz çekmek)[burada tüm durum 2. torbadan beyaz çekildiği durumlar çünkü 2. torbadan beyaz çekildiği biliniyor.
sonuç : [(5/10)x(11/21)]/[(5/10)x(11/21)+(5/10)x(10/21)] tüm durumları bulurken 1. torbadan beyaz 2. torbadan beyaz çekildiği(5/10x11/21) ve 1. torbadan mavi ikinci torbadan beyaz çekildiği(5/10x10/21) durumları topladık. birinciden beyaz ikinciden beyaz çekildiği durumlar zaten (5/10x11/21).

ÖNEMLİ NOT: BU YAZDIKLARIMIN HEPSİ YANLIŞ OLABİLİR LİSEDEN AKLIMDA KALANLARLA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞTIM, CEVAP DOĞRUYSA BU YAZDIKLARIM DOĞRU DEMEKTİR.
Son edit : muhtemelen cevap %50 , bu iki durum birbirinden bağımsız. 2. torbadan çekilen top farketmiyor. Her türlü ilk torbadan beyaz çekme ihtimali %50.
  • eksimeksi  (12.04.19 00:38:30 ~ 13.04.19 00:03:54)