[]

Ticaret Hukuku sorusu

ticari işletmenin, tacirin ve ticari işletme ortağının iflas davası Merkezin bulunduğu Asliye ticarette mi yapılır? hepsi aynı yerde mi yani? bir de Asliye ticaret ve asliye hukuk mahkemesi arasında ticari davalara bakma açsından nasıl bi dağılım var. normalde asliye ticaret bakar asliye ticaret yoksa asliye hukuk mu bakar?
 
Asliye hukuk mahkemesi, ticaret mahkemesinin ayrıca kurulmadığı yerlerde ticaret mahkemelerinin görev alanına giren işlere "ticaret mahkemesi sıfatı ile" bakar. Bu yönden başka bir detayı barındırmıyor.

İflas davalarında borçlunun muamele merkezi, yetki yönünden önemlidir. ayrıca bir yetki anlaşması yapılmamış ise iflas talebinde yetkili mahkeme olarak buraya bakılır.

Araştırmalarınızı "muamele merkezi" üzerine yoğunlaştırmanızı tavsiye ederim.

Daha fazla detay sunmam etik olmayacaktır.
  • lisw  (09.04.19 12:29:30) 
İİK. m. 154/3


  • adwokat  (09.04.19 12:49:14) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.