MacBook Pro almak

27inc 5k bir imac kullanıyorum. Kendisi 4ghz ve 16gb rame sahip ve 2015 model.
Para ihtiyacım olduğu için kendisine veda etme durumundayım. Sonrasında MacBook Pro alacağım ve bütçem 6 bin civarı. Ağırlıklı olarak Adobe premiere ve photoshop kullanıyorum. Ara sıra after effects kullanıyorum fakat çok az.

Şimdi sorum şu. 2013 model i7 2.7ghz 16 ram 512 gb ssd ki bir MacBook Pro mu? 2016 model i5 2.3ghz 8 ram 256 ssdli bir cihaz mı benim için daha verimli olur?

Yani model yılı yeni özellikleri düşük mü? Model yılı eski özellikleri yüksek bir MacBook Pro mu tercih etmeli?

2016 olan o programlarda verimli olur mu bilmiyorum ama 6 yıllık laptop'a 6 bin lira verilmez diye düşünüyorum macbook bile olsa.

İşlemci modellerini öğrenip birebir kıyaslama yapmak lazım ama muhtemelen performansları yakındır. Ram konusu önemli, 8 yeterliyse kesinlikle 2016.
  • signore  (08.04.19 23:11:34)
Retina olsun da gerisi teferruat... (2012 mbp kullanıyorum)

  • 507  (09.04.19 01:04:13)
2013 MacBook sende patlar buyuk ihtimal, son sahibi sen olursun. 2016 alirsan 2-3 sene kullanip satabilirsin. ben olsam yenisini alirim.

  • cooperr  (09.04.19 01:15:25)
ikisi de seni tam anlamiyla tatmin etmez maalesef. islemci olarak bakarsak, model numaralarini bilmeden kesin olarak birsey diyemem ama %90 2016 model i5 islemci(tahminim 6. nesil) en az 2013 model i7(2. nesil?) kadar performansli olur. model numaralarini soyleyebilirsen daha iyi karsilastirabilirim. ram konusuna gelirsek 8gb ram premiere ve photoshop'u ayni anda actigin zamanlarda seni aglatir. en az 16gb ram'in olmali. hatta uzun vadeli dusunuyorsak 32 olmali ama maddi sebeplerden dolayi bunu geciyoruz. hatta bu macbooklar yerine 2018 mac minilerden alsan daha mantikli olabilir. mac mini'nin en dusuk modeli olan 8.nesil i3 islemcisi bile tahmini olarak buldugum 2013 i7 ve 2016 i5 islemcileri ile kafa kafaya. mac mini'nin ram sonradan artilabiliniyor o yuzden ihtiyacina ve butcene gore 16 veya 32 yapabilirsin. mac mini'nin baslangic fiyati 6000tl. butceni zorlayip i7+8gb ram'li konfigurasyon yapabilirsen ileride ihtiyacina gore ram'i artirip gayet uzun vadeli bir bilgisayara sahip olabilirsin.

  • crucio  (09.04.19 01:51:24)