Emeklilik ve SGK hakkında 1 tane sorum var

kulaktan dolma değilde kesin olarak biliyorsanız lütfen cevaplandırın çünkü çok kirli bilgi dolanıyor

diyorlarki sgk emekli olduğun maaşını son aldığın iş yerindeki maaşa göre ödediğin sgk primi ile belirliyor yani son senelerde çalıştığın iş yerinden yeni iş yerinde aldığın maaş daha düşükse düşük olan maaş üzerinden emekli maaşı hesaplanıyor dolayısıyla emekli maaşın düşüyor derler
varmıdır böyle bir şey ? yani senin daha önceki iş yerlerinden aldığın yüksek pirim ödemesinin bir önemi yokmuş son 5 seneye bakiliyormuş

son 5 sene bilgisi doğru ama bir ara yeni yasa gündemdeydi ve son 5 sene yerine bütün primler dikkate alınacaktı.

  • bobinhoo  (08.04.19 15:05:46)
2000 oncesi primlerin icin oran %70
2000 - 2008 10'uncu aya kadar primler icin %55
2008 10'uncu aydan sonrasi primler icin %41,48
oraninda aylik baglaniyor

sen hangi araliklarda prim odediysen o prime gore yukaridaki oranlarda maas baglaniyor

suradan bir hesap yapiliyor
uyg.sgk.gov.tr
  • exlibris  (08.04.19 15:22:53)
Son yıllardaki çalışman sgkdan mı yoksa bağkurdan mı emekli olcağını belirliyor. Aylık ortalama prim ödeme miktarın önemli olan. Bu adresten hizmet dökümüyle maaş hesap hesaplayabilirsin.rakamları düzenliyerek nasıl değiştiğini karşılaştırabilirsin www.emekli-maasi.com

  • fatalsoul  (08.04.19 15:24:59)
exlibris ve liberal siz yetkili bir abiye benziyorsunuz

sizin anlattığınızdan ben şunu anliyorum ben geçen senenin 7 nci ayında işten çıkarıldım maaşım yüksekti ve primler yüksekten ödeniyordu şimdi gireceğim işte önceki işten maaşım daha düşük ve primlerde düşükten ödenecek o halde benim emekli maaşım düşecekmi şimdi ? düşecekse ne kadar bir düşme olur ?
  • baknedicem  (08.04.19 15:40:53 ~ 15:43:20)
evet. eğer işten çıkarılmasaydın ve maaşın yüksek yatsaydı daha çok emekli maaşın olacaktı.
çünkü şu anki işyerinde daha az prim ödeniyor.
kusura bakma ama çok basit bir olay değil mi bu? öyle olması gerekmiyor mu zaten?

daha önceki işyerinde aldıgın yüksek primler kaybolmuyor. onlar duruyor kenarda zaten.
  • dafuq  (08.04.19 15:43:06 ~ 15:43:51)
tabiki normal bir olay değil ben 20 sene yüksekten prim ödeyeyim sonra 5 sene düşük ödedim diye düşükten hesaplanıp maaşım öyle verilsin
bumu sence adalet ? dafuq hocam

  • baknedicem  (08.04.19 15:44:41 ~ 15:44:56)
hayır öyle bir durum yok. eski maaşlar kaybolmuyor. yukarıda açıklamışlar

  • dafuq  (08.04.19 15:53:13)
emeklinin neden süründüğü şimdi belli oldu liberal hocam

teşekkür ediyorum verdiğin bilgiler için
  • baknedicem  (08.04.19 16:37:59)
bence soruyu soran arkadaş verilen cevaplardan hiç bir şey anlamadı

  • dafuq  (08.04.19 19:37:59)
yok yok anladım hocam sıkıntı yok emeklilerin süründüğü gerçeğini değiştirmez :)

  • baknedicem  (08.04.19 21:01:33)
Soruyu soran arkadaş muhtemelen genç. Büyük ihtimalle 2008 sonrası işe başlamıştır. 99 2008 falan oralara girince de kafası karışmış olabilir.

@baknedicem O kısmı boşver.

Kabaca bir hesapla bütün çalışmalarının ortalaması alınıyor. Üç yıl, beş yıl olarak bakma olaya. Bütün çalışma hayatı olarak bak. Maaşı düşük iş kazancın ortalamasını düşürür. Yüksek iş ortalamayı yükseltir. Olay bundan ibaret. Ama 35 yıl çalıştın. 3000 maaş ortalaman var diyelim. 3000 maaş alacaksın diye bekleme. Muhtemelen 1000 tl falan alırsın.
  • nihayet  (08.04.19 21:02:07)