30.000 Tl paraya araba mı almamı ? Faize mi yatırmalı ?

Selamlar,

Peder bey 40 yıllık kamu çalışma hayatına 6 ay sonra veda ediyor, alacağı emeklilik ikramiyesi ile 30.000 tl ye kadar bir araba almak istiyor, amacı da balık tutmaya, köye falan giderken kullanmak, yaşadığımız şehir küçük bir kent olduğu için gündelik hayatta ulaşım yürüyerek sağlanacak. Durumu bana sordu, bende araba almaya karşı biri olarak bence faize yatır dedim ama bir yandan da içimde ''Adam 40 sene çalışmış bir araba almak istiyor kırma hevesini '' diyorum. Siz aynı durumda olsaydınız ne yapardınız?

o yaştaki adam faizi ne yapacak. araba alın gitsin.

  • un  (06.04.19 11:53:52)
Tabi ki araba yahu
Küçük düşünmeyin bu kadar

  • damladamla  (06.04.19 11:57:40)
Adam yıllarca çalışmış şimdi ayağını yerden kesecek, rahat ettirecek ufak bir araba almak istiyor. Hakkı mıdır? Sonuna kadar.

  • iki teker asigi  (06.04.19 12:01:48)
''Adam 40 sene çalışmış bir araba almak istiyor kırma hevesini ''

  • kanlakarisikyagmur  (06.04.19 12:04:55)
tabii ki araba ya da babanız ne istiyorsa o.
emekliliği gelmiş bir insanın yapması gereken tek şey artık -olabildiğince- hayatın tadını çıkarmaktır.

  • asisamus  (06.04.19 12:10:51)
Alsın arabayı hemen. Ne parası ne faizi? Para lazımsa çocuklar biraz daha çalışsın. Fazla mesai yapsın, ek işe girsin vs. Kırk yıl çalışmış zaten. Bırakın adam emekli olsun artık, yazık günah adama da...

  • nihayet  (06.04.19 12:12:02)
40 yil para kazanmak icin calismis adamcağız. Kendi kisisel zevki icin kullanabecegi imkanini da para kazanmaya sarfettirmeyin.

30 bine 99-2001 arasi corolla alinabilir sorunsuzluk acisindan. Tam emekli arabasi zaten. Ya da 8-10 bin de siz cocuklari ekleyin imkan varsa. Firorino falan alin. Baliga, gezmeye bagaj vs lazim olur. Hen gorus acisi da iyi. Yaslilar icin yuksek arac idealdir.
  • deveyi diken adamin ta kendisi  (06.04.19 12:18:28)
30 bin liranın faizi bu enflasyonda kendini zor kurtarır. Emekli adam ve gündelik işlerinde arabayı kullanacaksa araba elbette mantıklı olan.

  • silver apple  (06.04.19 12:23:31)
tabi ki araba.

  • trajikomix  (06.04.19 12:24:09)
arabayi faize yatirsin, hediye olarak cocuklari araba alsin

  • crucio  (06.04.19 12:53:20)
Araba ancak üzerine eklemeniz gerekebilir. 30 bin'e düzgün bir araç zor gibi.

  • gölgede aynı  (06.04.19 12:58:13)
Araba alsın tabi ki dar düşünceye gerek yok

  • Melange  (06.04.19 13:14:11)
arabalar da yıpranma payı hariç enflasyon oranında değer kazanıyor, yani ileride satmak isterse verdiği parayı korumuş olur, hem de bu sürede işiniz görülür araba ile. araba mantıklı.

  • gezegen olan pluton  (06.04.19 13:16:33)
30 bin liranın aylık faizi ne kadar, hesapladınız mı?

  • elorelia  (06.04.19 13:55:42)
araba almazsaniz yarin obur gun Allah gecinden versin o gun geldiginde cok pisman olursunuz.Alin arabayi adam keyif yapsin

  • turkuaz  (06.04.19 14:17:17)
Adam yıllarca çalışmış faiz getirisi yerine ona güzel problemsiz bir araba bulun.
Balık ekipmanları filan bakıp teşvik edin.
Emeklilik süreci boşluğa düşmeden sağlıklı başlar, zamanını keyifli geçirebileceği alışkanlıklar kazanırsa kendisi de sağlıklı olur diye düşünüyorum. Haddim olmadan.
  • yasasin yemek yemek  (06.04.19 15:24:36)
30bine ne faizi dostum ya. Araba alin tabii ki. Emekligiligini yasasin adam. 30bin tl nin faizi emekliliğini yasatmaz adama.
Ayagini yerden kesecek bir sey alin hic dusunmeden. Omrunun yarisi, belki daha fazlası gecmis zaten. Faize yatir bilmemne derken bu adam hayati ne zaman yasayacak.
Sorman bile gereksiz dostum.
  • stavro  (06.04.19 16:36:04)
iç sesiniz doğru diyor. hevesini kırmayın.

  • biseysorcaktim  (06.04.19 17:48:13)
Fikirleriniz için teşekkür ederim, bana yardımcı olan arkadaşları tik ledim :)

  • paramolacak  (06.04.19 19:20:23)
Araba +1 gezsin balik tutsun ne faizi.

  • baldan kaymak  (07.04.19 00:10:40)