genelkurmaydan alınan tanınmış kişi kartı hk.

genelkurmaydan alınan bu kart ile bir kişi jandarma ve kara kuvvetlerinin sosyal tesislerinden yararlanabilir mi? nette araştırdım net bilgi bulamadım.

bu kartın kapsamaına neler girmektedir?

Evet yararlanabilir, astsubay orduevlerini kapsamaz. Bir de sadece istanbul garnizonu mu yoksa tum garnizonlar mi olduguna bakmalisiniz ancak genelde tek sehir de olsa tesis yetkili subayindan izin alinip girilebiliyor baska sehirde.

  • lallala  (05.04.19 19:03:58)
ORDU EVLERİ, ASKERÎ GAZİNOLAR VE SOSYAL TESİSLER YÖNETMELİĞİ
Madde 10- Ordu evleri, askerî gazinolar ve sosyal tesislerden;
a) Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay, astsubay ve emeklileri ile bunların bakmakla yükümlü oldukları aile fertleri,
b) Muvazzaf veya emekli personelin, sağlık fişini kullanma hakkını kaybeden çocukları ve bunlardan evli olanların eşleri (gelin-damat) ile bakmakla yükümlü olunmayan baba ve annelerinden, günü birlik kart verilenler,
c) Tanınmış kişilerden oldukları için, 6/9/1961 tarihli ve 10889 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Yönetmeliğinin 31/3/1972 tarihli ve 14145 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan değişik 664 üncü maddesi hükümlerine göre garnizon komutanlıklarınca kart verilenler,
d) 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askerî Memurlar Kanununa tâbi yedek subaylar,
faydalanır.

bu eski yönetmelik ve burada yazılana göre kullanabilirmişsiniz. yeni yönetmelikte ise

''Genelkurmay Başkanlığı tarafından uygun görülen kişiler, verilecek özel giriş kartları ile Yönergede belirtilecek tesislere günübirlik olarak girebilirler. Ayrıca, Yönergede belirtilen makamlar tarafından uygun görülen kişilere verilecek giriş kartları sadece bulunduğu garnizondaki ordu evi ve askerî gazinolar ile bu makamlar tarafından belirlenen kışla gazinolarından günübirlik istifade için geçerlidir.''

diyor.

yararlanabilirsiniz.

sıhhiye ordu evi ve yabancılara ait olan askeri gazinolar hariç denmiş. jandarmaya ait bir tesis hiç duymadığım için bir şey diyemem ama varsa da girebilirsiniz.

ancak madde 3'te şöyle bir ibare var.

''f) Günübirlik giriş: Tesislerin otel, motel bölümleri hariç diğer imkânlarından yararlanılmasını,''

gece kalamazsınız demek olur bu. yemek yemek gibi şeyler için girebilirsiniz yanınızda da kimseyi sokamazsınız diye tahmin ediyorum.
  • blue eyes white dragon  (05.04.19 19:13:50)
bilgiler için teşekkür ederim lallala ve blue eyes white dragon. ben ankarada'yım. kara kuvvetleri komutanlığı ve jandarma sosyal tesislerinden yaralansam bana yeter. terzisinden, kuaföründen, marketlerinden vs yararlanmak için.

  • aslan burcu kadini  (05.04.19 19:25:02)