tax free sorunu

fransa'da yaşayan kuzenime bir ürün aldırıp üçüncü bir kişi ile türkiye'ye getirtmek istiyorum. mağaza'dan tax free evrakı aldırıp burada ürünle birlikte teslim alırsam vergi iadesi alabilir miyim?

not: havaalanından değil de şehrin bazı bölgelerinde bulunan tax free ofislerinden.

tax free'yi ulkeyi terk edecek kisi alabilir. cunku boarding kartini gormek isteyecekler. urunun faturasi turkiyeye gelecek olan ucuncu kisi adina kesilirse ve bu kisinin ikametgahi avrupa ulkelerinden birinde degilse alabilirsiniz evet. vergi iadesini alabilmek icin fransayi terketmeden once ve gumruk kontrolunden gectikten sonra faturalara damga vurulmasi gerekiyor. bu damgalar olmadan iade alamazsiniz.

  • crucio  (04.04.19 11:27:56)
vergi iadesini ürünü satın alan ve o ülkede turist olan, yani oturma izni olmayan kişi alır. iadeyi alabilmek için ülkeden çıkmadan önce ilgili birime başurması lazım, bunu sağlayan bazı mağazalar olduğu gibi havaalanlarında da yapabilir, işini havaalanında şansa bırakmasın derim.

alış veriş kredi kartı ile yapıldıysa karta iade 2 haftayı bulabilir ancak ufak bir kesintiyle nakit olarak iade de alınabilir. nakit yapıldıysa vergi iadesi anında verilir. bunların hepsi sadece ve sadece ürünü satın alan kişiye verilir. bu nedenle bir ülkeden alınmış bir ürünün vergi iadesini aynı ülkeden alabilirsiniz sadece, başka bir ülkeden alamazsınız.
  • taurina  (04.04.19 12:46:32)