[]

Ziraat Yatirim da hesabi olan?

Birisi var mi acaba?
Döviz Kurlarının 2019 1. Çeyrek Finansallarına Olası Etkisi / adli bir arastirma raporu yayinladi. İnun linki lazim bana. Tesekkur ederim. 
bu tarz raporları twitter hesaplarından paylaşıyorlar.

twitter.com
  • cay koy geliyorum  (03.04.19 13:26:18 ~ 13:27:06) 
yeri gelmisken sorayim belki biliyorsunuzdur.Eregli'nin doviz bazli bilanco tutmasi ne demektir? Normalde bilancoyu TL de tutsan, japon yeni de tutsan doviz riskin ayni olmasi gerekmez mi? Bilancoyu doviz tutmasi neden bu tarz raporlarda eregli icin hep yaziliyor


  • turkuaz  (03.04.19 14:12:55) 
@turkuaz,

Enka, İsdemir ve Eregl bilancolarini yabanci para birimiyle tutuyor. Bunun esas amaci kur farki geliri ve gideri dengesizligini onleyebilmek.


TL ile tutsan 2018 de dolar 3 lira, satislarin 3 milyar lira, net karin 300 mn lira ise 100 mn dolar net kar ettin demektir.

Ama 2019 da satislarini %50 artirip 4.5 milyar lira yapsan, net kar da ayni sekilde 450 mn a ciksa ve fekat dolar 6 lira olmussa gecen yil 100 mn DOLAR olan kârin bu yil 75 mn DOLAR a inmis olur.

Halbuki dolarla bilanco tutsaydin bu sikinti yasanmayacakti.
  • gulbatur birinci sahbatur sondan geliyor  (03.04.19 14:31:14) 
@gulbatur birinci sahbatur sondan geliyor

Peki verdigin ornek uzerinden gidersek dolarla bilanco tutunca nasil oluyor? Her durumda 100 mn dolar net kar 75 mn dolara inmiyor mu?
  • turkuaz  (03.04.19 17:50:44) 
@turkuaz

Dikkat edersen 3 sirket de ihracat agirlikli calisiyor. Enka yurt disina insaat yol kopru yapiyor diger ikisi de demir celik satiyor. Bilanco dolarla tutuldugu zaman dolar kurunun önemi kalmiyor cunku gecen yil 1 milyar dolar satis yaptiysan ve bu yil satisini 1,25 mr dolara cikardiysan yabanci yatirimci gozunde iyi bir performans sergiledin demektir. Onlar olaya dolar bazinda bakarlar. Ama satislarin tl olsaydi yani ornegin cogunlukla ic piyasaya mal satan bir sirket olsan ve yukardaki ornekteki gibi satis ve kârın tl bazinda %35 artmis olsa bile dolar kuru %35 arttiysa tl bilancoda nötrsün ama dolar bazli bakinca zararda gorunuyorsun ve yabanci yatirimci hisseni almiyor aldiysa satiyor vs. Thy da yanlis bilmiyorsam bilancosunu euro bazli tutuyor.
  • gulbatur birinci sahbatur sondan geliyor  (03.04.19 21:55:45) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.