[]

Şırnak'ta neler oluyor?

Bir önceki seçimde:
BDP: %74,67
AKP: %17,07

Bugün:
AKP: %61,79
HDP: %34,99

Bu dramatik değişimin sebebi nedir?

 
Takip edebildiğim kadarıyla 2 sebep var:

1. çatışma sonrası yüksek bir göç hali,
2. taburdaki askerlerin hepsinin Şırnak merkezde oy kullanması
  • re noreno  (01.04.19 13:36:54) 
Doğu kürtlerinin önemli kısmı aşiret üyesi ve özünde islamcı tayfa. Orada kürt partisi seçime girmezken zaten akp'ye veriyorlardı. Hdp ve türevleri kürtlük üzerinden politika üretip, akp türk milliyetçiliği yaptıkça oylarını zaman zaman aldılar ama akp bu partileri terörist ve bölücü olarak etiketledikçe, pasifize ettikçe eski tarafa döndüler. Aşiret liderleri ile irtibat halindedir akp, oradaki çoğu adayı da aşiret bağlantılı insanlar. Aşiretlere çeşitli payeler verir, paravan arkasında anlaşırsan aşiretler insanlarını kolay örgütler.

Balkon konuşmasında da değindi buna, teröristlerden yüz çevirip oyuna gelmediler falan dedi tayyip.
  • Jux  (01.04.19 13:54:50) 
şırnakta bu seçimde 40 bin oy kullanıldı diğer seçimde ise 230 bin oy kullanılmıştı, evler yıkıldı herkes gitti geriye akp ve güvenlik görevlileri kaldı, mesela silopi, cizre vb. büyük ilçeleri yine hdp almış.


  • blue rebel motorcycle club  (01.04.19 15:35:51) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.