[]

swap faizinin artması borsadaki yabancı yatırımcıyı nasıl etkiliyor?

yabancı yatırımcı borsadan çıkabildiği gibi parasını dövize çevirebiliyor mu, yoksa merkez bankası türk lirası likiditesi sağlamıyor mu?
 
İki şey yapabilir.
-Borsadan çıkar. Aldığı TL'yi o yüksek faize yatırır. Sonuçta borsa düşer.
-Borsadan çıkar. Aldığı TL ile Swapın yükselmesiyle suni olarak ucuzlamış dövizini alıp ülkesine döner ve kayıplara karışır. Sonuçta borsa düşer.
  • Mirket  (28.03.19 21:48:39) 
adamlar zamanında takas için verdikleri dolarlarını tl karşılığında vermiş durumdalar.
swap faizleri çok yüksek olması dolayısıyla doğal olarak türk bankalarından ipotek altında olan dolarlarını almak için tl bulmaları gerekiyor ki faizleri çok yüksek olması dolayısıyla bu yüksek maliyete katlanıp dolarlarını geri alamıyolar. bunun yerine borsada olan yabancılar parasını tl'ye çeviriyo ve swap işlemini sonlandırarak dolarını geri almaya çalışıyo. borsada da göründüğü üzere o kadar fazla dış yatırımcı varki bir günde %6 düşebiliyo.

daha vahim olanıysa bunlar borsada olup zararı göze alarak paralarını yurtdışına kaçırmaya çalışanlar. tl bulup swaplarını sonlandıramayanların sayısının da ben hiç az olduğunu düşünmüyorum. eğer seçim sonrası güven ortamı sağlanamazsa daha bunların da çıkışı gündeme gelecektir ki böyle bi durumda pek iyi şeyler olmaz.
  • johnnie w lker  (28.03.19 23:57:31) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.