Yurtdışına para götürme sınırı?

Herhangi bir ab ülkesi için soruyorum. Örnek Almanya diyelim. 10,000€ üstü değerde bir şey satın alacak olsam bu parayı taşıyamıyorum. Bunun bildirilmesi gerekli deniyor. Bildirince taşınabiliyor mu peki? Veya en mantıklı yöntem nedir? Min. kesintiyle kişi kendi parasını nasıl götürebilir veya orada bir bankadan çekebilir?

bildirdiginde duruma gore vergi talep edebilirler. eger temelli tasiniyorsan vergi vermen gerekmiyor. turistik olarak durum nedir bilmiyorum. AML yasalari kapsaminda paranin kaynagini gosterebiliyor olmani bekliyorlar. bu tur engeller disinda bile o kadar yuksek tutari nakit olarak tasimayi sevmem. transferwise'i kullanabilirsin. HSBC gibi uluslararasi subeleri olan bankalari kullanabilirsin. komisyonu cok ama Western Union var. ben transferwise kullaniyorum komisyon olarak en uygunu o. hesabindaki parayi kullanabilmen icin kart da veriyor. ref linkimi kullanirsan da ilk 500pound'luk islemlerinden komisyon almiyor.

transferwise.com
  • crucio  (28.03.19 14:34:11 ~ 14:34:22)
Avusturya icin konusayim, 10000€ nakitten fazla ulkeye sokacaksan bildirim yapman lazim. Nereden geldigini sorup form doldurmani isterler.

  • kuehles blondes  (28.03.19 17:36:53)
kaydederek gayet sorunsuz bir biçimde götürebilirsin. turistik amaçlar ile harcayacağını beyan edersin, olur biter. alışverişe geldim der geçersin, ne vergi çıkar ne bişey.

  • babilbaligi  (28.03.19 18:50:57)