merdiven çıkmak mı, inmek mi?

gün içindeki hareket miktarımı artırmaya çalışıyorum. dizlere zarar vermemek için mediven çıkmak mı yoksa inmek mi daha makul? ikisini de şöyle yaparsan hem makul olur hem de dizlere zarar vermemiş olursun dediğiniz püf noktalar var mı? her gün birkaç defa 6 kat inip çıkmaktan bahsediyorum ama kademeli başlayıp artırcam tabii ki. bir süre sonra bütün merdivenleri inip çıkmayı planlıyorum. haftada iki gün yoga yapıyorum, çalışırken aklıma gelirse sandalye yogası yapıyorum, otobüsten 2 durak erken inip yürüyorum. amaç doğrudan kilo vermek değil, hareketi artırmak. special thanks.

Çıkmak daha makul, inerken dizlere daha çok yük biniyor.

  • taurina  (26.03.19 19:22:50)
Merdiven çıkmak daha iyi diye biliyorum. Hatta spor salonlarında merdiven çıkma aletleri var. Şöyle

youtu.be

Öte yandan kilo verme dışında ve zaten yoga falan yapıyormuşsunuz da tüm vücut esneme hareketleri yapın
  • senolll  (26.03.19 19:23:17)
Merdiven çıkmak.

  • koparnickkk  (26.03.19 19:48:59 ~ 27.03.19 03:44:35)
Çıkmak.
Eğitimlerden biliyorum, inerken daha çok zorlanıyorduk çök kalklardan sonra.

  • bos gezenin bos ustasi  (26.03.19 19:57:57)
bileğim kırıldığında iyileşme aşamasında yaşayarak öğrendim, çıkmak inmeye göre çok daha kolaymış.

  • signore  (26.03.19 20:51:25)
çıkma ile başla (konsantrik kasılma). kasların uyum sağlayınca inmeyi de eklersin (eccentric kasılma).

  • ucurulmamak umidiyle  (26.03.19 21:05:56)
Çıkmak. Daha çok kalori yakar ve dizlere daha az yük biner çünkü bütün bacak ve kalça doğrudan çalışır.

Ayrıca yoga boş iş.
  • adwokat  (26.03.19 22:13:09)
ayrıca yoga boş iş değil. her insan evladının yapması gerektiğini düşünüyorum. vücut farkındalığı için bulunmaz iki nimet; yoga ve pilates.

  • ucurulmamak umidiyle  (26.03.19 22:20:08)
@adwocat, sporla ilgili bilginiz var gibi anladım yanıtınızdan ama yoga için boş iş deme mantığınızı öğrenebilir miyim? mesela ben çok ilerlemiş karpel tünel sendromundan, kronik bel ve diz ağrılarımdan vesaire yogayla birlikte tamamen kurtuldum.

  • Phoebe  (26.03.19 23:26:05)
  • adwokat  (26.03.19 23:54:19)
Merdiven inip çıkmak basen yapar. Sadece yürüsen yetmiyor mu

  • rakidabalikolsa  (27.03.19 01:26:01)
Yoga boş iş diyen arkadaş doğru hocayı bulmamışsın. Emin olana kadar denemeye devam etmek gerek. Yoga herkesin yapması gereken bir şey. Keşke herkes yapsa. Dünya bambaşka bir yere dönüşürdü.

  • rakidabalikolsa  (27.03.19 01:27:41)