[]

Isyerinin timesheete mesai yazdirtmamasi?

Kuzenimin calistigi isyerinde timesheet gibi bir uygulama var. Hangi is icin kac saat zaman ayrildigiyla alakali. Ama sirket insanlar 8 saatten fazla calissa bile toplam calisilan saatin 8 saati gecmemesi konusunda baski yapiyormus. Haftasonu calisilirsa bunlarin yazilmamasi icin sistemi revize etmis vb.

Tabii ki mesai ucreti diye bi odeme de yok.

Bana biraz art niyetli bir durum gibi geldi. Cunku bazi durumlarda insanlar ekstra tatillerde bile calisilirken yazilmamasi olasi bi talebin onune gecmek mi? Burada calisan hukuki olarak ne yapabilir?

 
Biz de 70-80 saat çalıştığımız zamanlarda bile timesheeti 40 saat olarak doldururduk, mesai ücreti de yoktu, ama yoğun zamanlara karşılık şirket sorgusuz sualsiz izin verirdi, yıllık izne ek olarak. O yüzden pek itiraz eden de yoktu.


  • taurina  (26.03.19 12:58:34) 
E tabii yarın bir gün birileri dava açabilir, fazla mesai yapıyorduk ve fazla mesailerimizi ödemiyorlardı diye. Kabak gibi ortaya çıkardı o zaman.

Buradan sonrasını olmayan hukuk bilgimle sallıyorum:
Amma velakin iş mahkemeleri işçinin yanında olmaya meyilli. Yani tanık, mesai dışı mailleşmelerin kanıtlanması, saatin de görülebileceği şekilde ekran görüntüsü almalar da davalarda işe yarıyabiliyor diye "biliyorum".
  • inawen  (26.03.19 14:29:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.