Bench'im artmıyor

20 kg'da kaldım 1 aydır artmıyor.... ne yapabilirim?

edit: tek plaka 20. yani barla birlikte 60kg

edit-2: Tekrar selam herkese, 1 aydır 60kg x2 dolaşıyordum bu da beni demotive ediyordu. Bugün x4'ü rahatlıkla çıkardım. Temel sebebin susuzluk ve elektrolit eksikliği olduğunu düşünüyorum, geri kalan hiçbir şeyi değiştirmedim. Normal zamanda supplement (kreatin, arjinin vs.) kullanmama rağmen bu sefer kullanmadım o yüzden cevaptan eminim.

Herkese teşekkürler, saygılar.

Birkac hafta ara ver baska gogus egzersizleri yap.

  • alperz  (26.03.19 10:20:35)
form ve grip üzerinde çalış.

  • hasmetizm 2046  (26.03.19 10:23:22)
Cable çalış. Kilo al. Güçlen.

  • adwokat  (26.03.19 10:32:09)
Kompleks vücut hareketlerine yönel
kilo al
triceps çalış
close grip bench press yapıyorsan geniş tutuşa yönel.
  • filipis  (26.03.19 10:40:12)
20 kilo dedigin bos bar zaten. hic yapmayan bir insan bench press'i 30-40 kilo yapmasi gerek. ilginc bir durum.

  • baldur2  (26.03.19 11:23:23)
@hasmetizm 2046, formum doğru aslında. grip üzerinde nasıl çalışacağım?

  • cenkist1903  (26.03.19 11:28:08)
uyguladığın antrenman tekniği nedir? doğru uyguluyor musun? bilmiyorum. kaç set, kaç tekrar yapıyorsun? set arası dinlenmelerin ne kadar? 60kg senin için RPE değerine denk geliyor? periyodizasyonu nasıl yapıyorsun? değerlendirmek için bunları bilmek önemli. Ama temel olarak antrenmanlarında progressive overload uygulamak sorununu çözebilir. progressive overload; her antrenmanda, bir öncekinin üzerinde ağırlıkla veya tekrar sayısıyla yapmanı hedefliyor.

örneğin;

5x5 60kg - RPE 8, 2dk set arası dinlenme uyguladığını düşünelim,

normal şartlarda bir sonraki antrenmanında uygulacağın bench press'de aynı egzersizi, 62.5kg ile uygulaman gerekiyor. eğer 5x5 62.5kg çıkaramayacaksan, 60kg'da tekrar sayısını 5x7 olarak hedefle. bir sonraki antrenmanda tekrar 5x5 62.5kg olarak çıkarmayı hedefle.

ek olarak egzersiz formunu doğru yaptığını varsayıyorum.
  • coder6006  (26.03.19 11:51:37)
60 kg 95% 1RM'e denk geliyor, max 3 tekrar çıkarabiliyorum. 2 dk dinleniyorum
Piramit benzeri antrenman tekniği kullanıyorum,
15 tekrar - 8 tekrar - 3 tekrar - 3 tekrar - 8 tekrar şeklinde
haftada 2 gün toplam 120 tekrar olacak şekilde çalışıyorum

progressive overload vazgeçilmez zaten ama şu aşamada sıkıntıya girdi, ben de onu soruyorum. ağırlık neden artmıyor diyerek
  • cenkist1903  (26.03.19 11:57:19 ~ 13:46:31)
barı avucuna doğru yerleştireceksin ki bileklerin bükülmeyecek, enerji kaybı yaşamayacaksın. uyumak için yatar gibi benche yatıp, üstüne formunu düzgün zannediyor herkes. boş barı stabil press yapamayan insanlar var.

  • hasmetizm 2046  (26.03.19 14:44:36)
hocam öyle anlatırsan anlaşılmaz, avuç içi nereyi gösterecek yani?

ben tavanı da gösterse, duvarı da gösterse aynı kaldırıyorum değişen hiçbir şey yok.
hatta tavanı gösterdiği haliyle göğüs çalıştığımı hissediyorum, aksi halde tricepste hissediyorum ağırlığı

uyku benzsetmesini bel boşluğu için yaptığını düşünüyorum. belin yay pozisyonu (arch) haline gelmesinde de bir sorunum yok. formda bir sorunum yok dediğim gibi.
  • cenkist1903  (26.03.19 18:02:09 ~ 18:04:49)
cevaplarda söylenenlere katılıyorum.

ağırlık arttıramıyorsan, göğüs press yapabileceğin aletler oluyor. onlara gir yada smith machinede güvenli biçimde bench'e girmeye çalış. smith machinelerde stoperlar oluyor. stoperları güvenli bir biçimde ayarla. ağırlıkları yavaş yavaş arttırmaya başla. bench'e girmeden önce hafif ağırlıklarla pump yapmanı da öneririm. benchte ağırlık arttırımı pat diye olmaz onu söyleyeyim. eğer 60 kg'de 3 tekrar yapabiliyorsan bence 50 40 30 kg'de 10'ar tekrar çıkarmaya çalış. Bir ağırlığı hedefleme. Çok tekrar yapmaya çalış. Hafif ağırlıklarda göğüs kaslarını hissetmeye çalış.

bench'e yattığında sırt ve küreklerin ne durumda?

ek olarak supplement olarak ağırlığa girmeden 15-20 dk önce kreatin monohidrat almanı önerebilirim.
  • false pretension  (26.03.19 18:18:15)
şınav çek derim o zaman. push up hold da yap. grip dediğim bari düzgün tutmak. ele sağlam yerleşince zaten bilek olması gerektiği gibi duruyor. lat ları da aktive ediyor zaten eli içeri bükerek tutmak. barbell rowda da bükerler öyle. dirseğini latlara göre ayarlayacaksın press yaparken. kürekler yapışık latlar aktif olacak. eksiup.com

  • hasmetizm 2046  (26.03.19 23:03:08)
100 gr miknatisli agirlik takarak minik minik arttir.

  • tunaktunaktun  (27.03.19 00:24:35)
seni görmeden tavsiye vermek dünyanın en saçması.

bench dediğin şey bench press. egzersizlerin en babalarından biri.
bakalım senin postürün ve antrenman geçmişin bench press yapmaya uygun mu? belki bir süre makinelerde vakit geçirmen ve postürünü düzeltmen gerekiyordur?

ikincisini söylemeye gerek duymuyorum. birinci aşamadan geçemediysen ikinciye geçmen mantıksız.
  • ucurulmamak umidiyle  (27.03.19 00:44:51)
postür nasıl olmalı benchte ilerlemek için? çok merak ettim cevabı :))

  • cenkist1903  (27.03.19 01:17:13 ~ 01:18:40)
"60 kg 95% 1RM'e denk geliyor" demişsin. bu durumda 60kg PRE-8 için doğru ağırlık gibi görünmüyor. 5 tekrar yaptıktan sonra olsa 2 tekrar daha yapardım diyebileceğin bir ağırlık seç. 55kg dene mesela. ve ters piramid vs. uygulamaktan vazgeç derim. 55kg ile 5x5'i 1-2dk dinlenme ile tamamla. sonraki antrenmanda, tekrar sayını 5x7'ye çıkarmaya çalış. olmazsa da 5x5'in üzerinde olsun mutlaka, ne çıkarsa yani. sonraki antrenmanda 5x7'yi tamamlarsan, 5x5'i 57.5kg ile yap ve bu döngüyü sürdür.

buna ek olarak, bench press asistan egzersizlerin eklemen faydalı olacaktır. hangi egzersiz'i ekleyeceğinin cevabı, bench press'in setlerindeki son tekrarlarda nerede zorlandığına bağlı. ilk göğüsten çıkarırken zorlanıyorsan birincil olarak göğüsü hedef alan egzersizler, göğüsten çıkıyor ama egzersizin ikinci kısmı olan dirsek kilitleme'de sorun yaşıyorsan triceps'i hedef alan asistanlar uygulamanda fayda var.

bench press asistanlarına örnek olarak: dumbbell chest press, paused bench press , dips vb.
  • coder6006  (28.03.19 09:16:51)
kaldırmak istediğin ağırlığa girmeden önce hafif kiloda birkaç tekrar yap pump için. belki kan dolaşımın azdır bu yüzden de zorluk çekiyor olabilirsin.

  • false pretension  (28.03.19 12:29:52)
Tekrar selam herkese, 1 aydır 60kg x2 dolaşıyordum bu da beni demotive ediyordu.
Bugün x4'ü rahatlıkla çıkardım. Temel farkın susuzluk ve elektrolit eksikliği olduğunu düşünüyorum, geri kalan hiçbir şeyi değiştirmedim. Normal zamanda supplement (kreatin, arjinin vs.) kullanmama rağmen bu sefer kullanmadım o yüzden cevaptan eminim.

Herkese teşekkürler, saygılar.
  • cenkist1903  (29.03.19 22:04:01)
@cenkist1903

eğer senin omuzların elevasyondaysa ve kürek kemiklerin sabit değilse sehpaya yattığında onları doğru konumlandırıp ağırlığı itemiyorsan bu güç kaydı demektir. ayrıca doğru kaslarla itişi gerçekleştiremezsin. bunu yapamayınca da hiçbir şeyin gelişmez. önce postürünü ve tekniğini düzeltirsen sonra gerçek vücut geliştirme egzersizlerini doğru teknikle yapabilirsin. metodunu da iyi seçersen gelişmemesi imkansız. kal sağlıcakla.
  • ucurulmamak umidiyle  (30.03.19 08:58:32)