[]

şair burada ne demek istemiş?

...
dokunduğum banknotlardan tiksinmeyi itiraz
nakışsız yaşamakları
silâhlanmak sanarak
çıkardım
boğaza tıkanan lokmanın hartasını
çıkınımda güneşler halka dağıtmak için
halkı suvarmak bin saçlarımda bin ırmak
ıhtırdım caddeleri meğer ki mezarlarmış
hazırmış zaten duvar sıkılmış bir yumruğa
fly Pan-Am
drink Coca-Cola

 
İsmet Özel'in sosyalist bir fikir dünyasına sahip olduğu dönemlerde yazdıklarından. Böyle bakınca biraz da anlam buluyor sanki dizeler. Buram buram ideoloji kokmuyor ama antikapitalist bir duruş kendini belli ediyor bence. Yine de bilemiyorum bunlar benim anladıklarım.

Zira pan-am ve Coca Cola da Amerika'nın en büyük şirketlerinden.
  • Mossy  (23.03.19 22:25:16 ~ 22:27:28) 
Şairin burada ne demek istediğini pek anlayamasam da bu dizelerin ben de uyandırdığı zamanında okuduğum şu sözler oldu:

"Şairler aptal insanlardır ve şiirin asla sanatçısı değillerdir. Şairler hezeyan dolu histeriklerdir. Şiirin tarihte düzyazıdan önce ortaya çıkması, onun lehine değil, aleyhine bir durumdur. İlkel bir form olup aşıldığını gösterir. Şiir asla fizik alanda seyretmez, hep metafizik haleler ve gölgelerle ilgilenir. Şiirin ancak bir türü dayanılabilirdir: Mantık önermelerine ve matematik denklemlerine, sözdilinin karanlık yönünden yaklaşan sözcük-tümce kırınımları olarak. Şiir imkânsızlıkta doğar ama çıkış aramaz. Şiir yazmak yalnızca çaresizlikten ağlamaktır. O nedenle şairler korkaktır. Öleceklerine ve/ya öldüreceklerine şiir yazarlar."
  • koparnickkk  (23.03.19 23:01:04) 
@koparnickkk maalesef paylaştığın satırları yazan kişi boş yapmış :(


  • Mossy  (23.03.19 23:48:17) 
Coca-cola için, tadı güzel demiş.


  • j r r tolkien hayrani  (24.03.19 00:28:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.