Kırık, kökü içeride dişle gezmenin riski ve +1 soru daha

Arkadaşlar, üç dişimin ikisi tedaviye başlanıp içi oyulduktan sonra tedaviye devam edemememden, bir tanesi de çürüyüp kendi kırılması nedeniyle kökü içeride, dışarıda diş yok şeklinde duruyor 1 yıldır.

Zaman zaman damağım şişiyor, apse yapıyor, iniyor. Bir tanesinin üzerinde de hep bir apse şişliği var minik şekilde, bastırınca da çok ağrıyor.

Ben bir türlü fırsat bulup tedavi olamadım. Bunca zaman bu enfeksiyonla gezmenin bir hasarı olmuş mudur? Beyne falan sıçrar, felç olursun bile diyen olunca korktum açıkçası.

Bonus soru:

Burun yanıyla elmacık kemiği arasında kalan kısımdaki et parçasını sıktığımda sağ taraftakinde ağrı ve sertlik var, sol tarafım ise yumuşacık. Sanki içi dolu, devasa bir sivilce çıkacakmış hissi var ama hiçbir uç vs. yok. Orada kist vs. oluyor mu? Bunun için nereye gitmeliyim?

enfeksiyon beyne sıçrar felç olursun iddialı bir önerme.

Bunca zaman bu enfeksiyonla gezmenin bir hasarı olmuş mudur?
-evet. hasarı hem ekonomik olarak oldu size, hem sağlık açısından oldu. enfeksiyon devam ettiği için de her türlü kalp hastalığına kadar gidebiliecek enfeksiyonu vücudunuzda taşıyorsunuz. risk devam.

diş kaynaklı olabilir o bonus soru. diş hekimine gitseniz olacak da eğer giderseniz..

kist her yerde olabilir.
  • bir ileti paylastim  (22.03.19 10:06:15)
çok çok bariz bir şekilde apse yapmış dişler işte. acilen endodontiste ya da çene cerrahisine gitmelisin.
beyne apse yapması çok da iddialı bir önerme değil bu arada, görülebilen bir şey.

  • neverlose  (22.03.19 14:58:43)
derhal tedavi olun, şakaya gelmez. Diş.i film çekecek, iltihabın durumuna göre antibiyotik verecek. Antibiyotikleri kullandıktan sonra apseler inecek, ağzınız tedaviye uygun hale gelecek, sonrasında kanal, dolgu neyse tedavi yapılıp, sorun halledilecek bu kadar. Hiç ihmale gelmez halledin. Abartı vs olarak da düşünmeyin özellikle üst diş ise göze ciddi zararı oluyormuş, yazıp moralinizi bozmayayım

  • speedy  (22.03.19 15:15:25)