İş seçimi

Bir süre burayı soruya boğabilirim şimdiden uyarayım.
İş seçme arefesindeyim kafam çok karışık.
Sizce rahat bir iş ortamı ve yılda bir ay ekstra izin, az-orta maaş, düşük prestij mi
Yoğun ve stresli çalışma, manevi tatmin yüksek, orta-iyi maaş, ilerde bireysel çalışma ihtimali olması, yüksek prestij mi
Bir yolu seçince artık ömrüm boyunca değiştiremeyeceğim, şu an 26 yaşında 2. Seçenek daha cazip geliyor ama 40 yaşında aman ilk seçeneği seçseydim uğraşmasaydım der miyim

Işin içinde manevi tatmin varsa bence butun zorluklara deger. 2.si diyorum.

  • nick konusunda kararsizim  (21.03.19 21:38:43)
rahat bir iş ortamı ve yılda bir ay ekstra izin, az-orta maaş, düşük prestij
tek seferlik seçim şansın varsa, değiştiremeyeceksen bu.

  • cenkist1903  (21.03.19 21:42:29 ~ 21:42:50)
net 2.

  • hot potato  (21.03.19 21:57:33)
Bu durumda insan cevabı kendi yapısında aramalı, nasıl bir insan olduğunu bilmeli ona göre karar vermeli bana göre.
mesela ben iş yaşamımda ( ki 20 yıla dayandı) çoğu zaman paradan feragat ederek bol zaman ve huzurlu bir ortamı seçtim.
Tabii bazen keşke seçmediğin şıkkı seçseydim diye düşüneceksin. 2. de bunaldığında keşke 1, 1. de örneğin diğer yüksek mevkili arkadaşlarını gördüğünde keşke 2 diyeceksin. bunlardan kaçılmıyor.
son olarak ömrüm boyunca değiştiremeyeceğim şeklinde düşünme bence, yaşamın neler getireceği hiç belli olmaz.
  • Filinta61  (21.03.19 22:14:35)
sevmediğin işte extra izin de tatmin etmez

  • bir soru sorcam  (21.03.19 22:16:33)
bize sorma tamamen kendi istediklerinle ve hayattan beklentinle alakalı. 1 ay esktra izin falan kulağa çok iyi geliyor ama 10 yıl sonra kendini dünyaya hiç bir şey katamamış gereksiz biri olarak mı hissedeceksin? aldığın az maaşla o 1 ay evde oturup tatile gidemeyeceksen ne anlamı kaldı?

daha çok para kazanıp yurt dışını gezme şansın olabilir, yıllar sonra dönüp baktığımda 10 yıldır aynı şeyi yapıyorum boşa zaman harcamışım demeyeceğin işi seç
  • ayin yazari  (21.03.19 22:17:37)
Senin yaşından sonra 10 iş falan değiştiren adam tanıyorum. Cevap bizde değil kendinde saklı. Hırslı bir insan ikinciyi seçer. Diğerini seçecek olan kişi kedi falan olabilir ancak. Ama seveni vardır bilemem.

  • ozdek  (21.03.19 22:17:52)
Net 2.

Çalışmadan, emek harcamadan birşey edinilmiyor.
  • chitosan  (21.03.19 22:18:23)
Yuksek prestij.

  • acemi  (21.03.19 22:19:01)
tek bir an düşünmeden 2. yi seçmeni tavsiye ederim. parası prestijinden ziyade, koşturmacanın uğraşın verdiği zevk hiç bir şeyde yok

  • avatar is back  (21.03.19 22:39:07)
Manevi tatmin, yüksek prestij ve yüksek maaş olan bir iş buluyorsun ve tereddüt ediyorsun öyle mi? Hakikaten enteresan. Aileden varlıklı isen ilki belki olabilir. Ya da yanlış anlama ama zora gelmeyen, tembel biriysen kesinlikle ilkini seç. Yok değilim diyorsan ikinci seçenek için tereddüt etme. Ama seni senden iyi tanımamıza imkan yok. En iyi kararı yine sen verirsin.

  • nihayet  (21.03.19 22:50:41)
keşke dememek için 2.

  • zgrydn  (21.03.19 22:51:03)
Radyasyon onkolojisine git coco

  • bak reyiz tavsanciklar  (21.03.19 23:58:42)
Yogun stresli isi yapmak cok cok zordur psikolojik olarak yipratir insani hazirsan 2 tabi ki ama hazir degilsen 1 kafan rahat olur 3 5 az kazanirsin.

  • Diskirminant  (22.03.19 01:20:18)
Tusta tercih yapmaya çalıştığını düşünerek, işin içinde olan biri olarak elbette 1 diyorum.

  • mavibalık  (22.03.19 09:32:42)