türkiye iş hayatı

10 yıllık perspektife baktığımızda,

TR'ye ucuz döviz kredisi geldi,
TL uzunca bir zaman yerinde kaldı,
TL kuru değişmeyince ithalat yapmak mantıklı oldu çünkü çin fiyatları düşürdü,
tüm ülke ithalat yaptı, yurtdışından aldı TR'de sattı
krediden büyüyen para hacmi ithalat alım satımı ile daha da arttı
TR içerisindeki krediler ucuzladı,
ucuzlayan krediler ile konut almak mantıklı hale geldi çünkü enflasyon döviz vs artmıyor kredi oranları sbt.
millet kredi ile konut aldı
millet konut alınca daha çok konut yapıldı sektör büyüdü
sektör büyüyünce uygun kredi bulan her holding konut işine girdi
yeni evleri gören insanlar uygun kredi ile holding konutları almaya başladı
döviz artmaya başladı
döviz artınca krediler de artmaya başladı
ülke bazında ucuz döviz kredilerinin ödemesi gelince TR iç piyasadan para çekti
döviz azalınca döviz daha çok arttı krediler de arttı
ülkeye döviz sokmak isteyen bankalar ve devlet mevduatları arttırdı
dolaylı olarak döviz ve mevduat genelinde enflasyon arttı
döviz ve enflasyon artınca ithalat yapmak imkansız hale geldi
yüksek kredi ve maliyet sebebiyle konut satışı ve üretimi de imkansız hale geldi.

şimdi bu perspektifte iş dünyası için artık ihracat yolu gözüküyor çünkü değer kaybeden TL'den hammadde alıp işleyip dünya'ya dövizle satmak mantıklı. yani türkiye iş dünyası yönünü ihracat a çeviricek gibi duruyor.

var mı bir eksik?

10 yıl öncede ihracat yapan yapıyordu
iç piyasa hiç kimseye yetmez.
ihracatı akıl etmek zor bir şey değil

güzel başlamışsın, ortasında bozmuşsun, sonunda direk yanlış ifadeler çıkmış ortaya
  • tamamhosdiyonda  (21.03.19 03:27:10)