[]

Karaciğer yağlanması

Merhaba,

Rutin yaptığım kan testi sonucunda bugün karaciğer yağlanması çıktı. Son 3 aydır çok kötü beslendim. Önceden ciddi ölçüde azalttığım şeker ve diğer karbonhidratları yoğun tükettim. Zeytinyağı ve tereyağı ise her zaman belli bir ölçüde oldu beslenme düzenimde.

Şimdi nasıl bir beslenme düzenini takip etmeliyim? Sağlık ocağında doktor kolesterolümün de sınırda olduğunu ve yağı azaltmam gerektiğini söyledi. Ben zaten diyete girmek üzereydim. Eskiden de yaptığım gibi karbonhidratı çok düşük tutup yağ-protein ağırlıklı beslenmeyi düşünüyordum ama şimdi kafam karıştı. Bir kesim dışardan alınan sağlıklı yağların karaciğer yağlanması sebep olmadığını, şeker ve karbonhidratların asıl sorumlular olduğunu söylüyor. Diğer yandan bugün doktor yağı azalt diyor. Nasıl yapmalı?

 
bir diyetisyene danışmalı


  • biryıldızkaydı  (18.03.19 22:03:39) 
Mobildeyim editleyemedim, E/27/185/90


  • voyager 1  (18.03.19 22:04:25) 
Doktor doğru söylüyor. Karatay diyeti zırva. Karbonhidratı lifli ve glikoz ve nişasta formunda alır onu da gün içinde yakarsan yağ sentezine katılmaz aldığın karbonhidrat.

Ama aldığın her yağ, yağ sentezine katılır.

Proteini de aşırı derecede alırsan yağ olarak depo edilir.

Klasik yöntem doğru yöntem.

Yağsız yiyeceksin, lifli yiyeceksin. Bol sebze, az veya sıfır et. Et yiyeceksen de beyaz et olarak.

Bununla beraber kardiyo yapacaksın, her gün 7-8 km en az yürüyeceksin yüksek tempoda. Yağlanma falan kalmaz.

Kırmızı et ve yumurtada kolesterol yüksek. Bunları tüketmeyeceksin.
  • bos gezenin bos ustasi  (18.03.19 22:07:40) 
dostum bak şimdi. öncelikle karaciğer dostu yiyecekler tüket. şekeri sıfırla. kaliteli yağ ve kaliteli karbonhidrat tüket. spor yap fazla kilolarından kurtulmaya çalış. daha sorun varsa özelden mesaj at. geçmiş olsun.


  • sizofren06  (19.03.19 09:40:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.