[]

1 dolar 10 lira olursa ne olur, hayatımızda ne değişir?

soru başlıkta...
 
hali hazırda götte don yoksa bundan sonra asla olmayacak, hali hazırda var ise onu da alacaklar anlamına gelir


  • biryıldızkaydı  (16.03.19 10:22:32) 
Birkac ay icinde her seyin fiyati iki katina cikar. Ki zamaninda oyle oldu.

2016 yaz ABD'ye gittim ve 2017 yazin dondum. Dolar 2.5'tan 4'e cikiyordu. 1 liraya bir paket cikolata, bir paket biskuvi alabiliyordum. 1 lira cok da onemsiz bir para degildi.

Asil soku 2010 yilini dusununce yasiyorum.

Sozluk kitlesi ortalama 17 yas oldudundan anlamaz. O yil 22 yasinda ise basladigimda baslangic maasim 1250 liraydi. Dolar da 1.25 idi. Yani 1000 dolar maasim vardi. 750 liraya Etiler'de evde kaliyorduk. Simdi 750 dolara yani ayda 4150 liraya Etiler'de ev bulunabilir. Yasim genc oldugundan bir kez maasimin yarisini tek gunde giysiye harcamistim. 600 liraya yani 500 dolardan biraz fazlasina Istinye Park'ta SPX'te on parca alisveris yapmistim. Ceket, ayakkabi, spor cantasi, pantolon vb almistim. Simdiki 2750 lira kadar bir fiyata.

Ancak bir sorun var. Maasim yine dolar uzerinden olsa ayni seyleri yine alabilirim. Ancak su anda maasim 700 dolar kadar. Yani aradan 9 yil gecti. Deneyimim ve maasim artti ama fakirlestim. Keske deneyimsiz olsam da 2010'daki gibi zengin olsam.
  • Traveler  (16.03.19 10:23:49 ~ 10:34:45) 
Türkiye ekonomisi üretimin her alanında(tarım da dahil) dışa bağımlı yani ithal girdi kullanıyor. Dolar artınca üretim maliyetleri de artıyor. Maliyet artınca nihai malların fiyatları da artıyor. Dolar kullanılmayan sektör yok.

Bir başka olumsuz etkisi bankalar üzerinde. Bankalar yurtdışından dolar borçlanıp tl’ye çevirip kredi verir. Dolar 2 lira iken 1 milyon dolar alıp kredi verdi diyelim. 2 milyon tl’yi faiz getirisi ile birlikte 5 milyon yaptı ve kar etti. Dolar 10 lira oldu borcun vadesi geldi ama elinden 5 milyon var bırak karı borcunun yarısını ödemeye anca yetiyor. Olay bundan ibaret,basit bir durum değil.
  • Pertev nail  (16.03.19 12:27:36) 
Aslında akıllı bir yönetim uygulansa kur farkını lehe kullanıp avrupanın çin'i olunabilir. İhracata ve ucuz işçilik sayesinde üretime odaklanılır. Elbette hayal bunlar.

Biraz komplo teorisi gibi olacak ama avrupa devletleri(özellikle almanya) böyle bir kur farkı olsun istemez. Çünkü inanılmaz bir göç dalgası olur. Eğitimli ve dil bilen insanların önemli bir kısmı kaçar ülkeden. Şuanki kaçan kitlenin 5-10 katını düşünün.

Bir noktada müstehak olduğunu düşünüyorum. Bu politikaların sonunda cereme çekilmezse herhangi bir değişim olmaz.

Günlük hayatta ise çok marjinal değişimler yaşamayız. Elektronik, otomobil biraz daha zamlanır. Ama insanlar alımı kısınca fiyatlar düşer. Çünkü şuanki fiyatlar 7lik kura göre yapıldı. Ev fiyatları düşer biraz daha.

Kimse aç kalmaz. Sonuçta karnımızı doyuran şeyler bu topraklarda yetişiyor. Aynı tas aynı hamam devam ederiz işte.
  • the coon  (16.03.19 17:00:36) 
Dün 1 kg et yiyordun bugün yarım kilo yersin yarın 250 gram
Ha diyeceksin et ot bizde de yetişiyor da onla ilgisi yok be gülüm ülke olarak komple ekonomin batarsa kapına ektiğin domatese de zam gelir

  • photo85  (16.03.19 18:25:27) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.