[]

Görme ve Cisimlerin konumlari

Mesela hızla bir futbol topu ayağımıza doğru geliyor. Toptan gelen ışık hüzmeleri göze ışık hızında çarpıyor ama gözden beyine gidip işlenene kadar belki yarım saniye kadar zaman geçiyor. Bu süreçte top son görülen yerden daha ileriye hareket etmiş oluyor.

O halde kendilerine doğru gelen topu futbolcular nasıl oluyorda yanlis yerde gormelerine ragmen dogru sekilde tekmeleyebiliyorlar?

hızlı cisimleri doğru yerde algilayamamaktan oturu beynimiz nasıl problemlerle karsılasabiliyor normal hayatta=

 
bahsettiğiniz süre yarım saniyenin çok çok çok altında diye biliyorum.


  • baharat  (13.03.19 17:02:49) 
gozden sonrasi yarim saniye sürecegini zannetmiyorum, isik hizinda olmasa da elektrik hizinda oluyor ki o da gayet hizli.


  • The_Lollok  (13.03.19 17:03:47) 
Diger acidan bakildiginda da futbolcu zaten bu sekilde olunuyor. Topun gelme ihtimallerini analiz ederek uygun posziyonu alip ayaga veya diger uzuvlara oturtabilmek..


  • VIPCH  (13.03.19 17:16:42) 
Bunla ilgili bir belgesel izlemistim. Beyin top daha sana ulasmadan onu hesapliyor ve ongoruyor rotasini, bunla ilgili bir test dahi var ama simdi bulamadim.


  • bos gezenin bos ustasi  (13.03.19 17:22:07) 
yarım saniye olmasa bile belki 50-100 milisaniye olsa da bir zaman kaybı var. yani hareketli cisimler gordugumuz yerde değiller.


  • Jeckson  (13.03.19 17:23:18) 
Topun hızı tahmin edildikten ve geçtiği iki konum tespit edildikten sonra rotası vr ne zaman düşeceği tespit edilir.

Gözün de değişimleri algılaması saniye değil milisaniyelerden de kısadır.
  • sumuklurakun  (13.03.19 19:25:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.